KPI سئو یکی از مهم ترین مسائلی است که متناسب با هر کسب و کاری متغیر است. در پایان انجام هر فرایندی معیار هایی برای سنجش نتیجه به دست آمده در نظر گرفته می ‌شود. به نظر شما برای سنجش موفقیت در یک پروژه سئو از چه معیارهایی استفاده می شود؟ درباره KPI های سئو چه می دانید؟ آیا به عنوان یک مدیر، می دانید چگونه باید در پایان کار تیم سئو، عملکرد تیم را ارزیابی کنید؟ 

در این مقاله همراه ما باشید تا درباره شاخص های KPI سئو اطلاعات لازم را به دست آورید. با مطالعه این مطلب شناخت دقیقی نسبت به مهم ترین معیارهای موفقیت در سئو پیدا خواهید کرد.

 

اهمیت شاخص کلیدی عملکرد سئو در چیست؟

انسان هر کاری را برای به دست آوردن نتیجه خاصی که خواهان آن است انجام می ‌دهد. هزینه کردن برای سئو سایت نیز با هدف به دست آوردن جایگاه در نتایج جستجو آغاز می ‌شود. ارزیابی نتایج به دست آمده در یک پروژه سئو نیز با توجه به شاخص‌ های KPI سئو انجام می ‌گیرد.

این شاخص ‌ها به شما کمک می ‌کنند دید بهتر و عمیق ‌تری نسبت به رشد یا عدم رشد سایت خود‌ داشته باشید. اگر هم یک وب سایت شخصی ندارید و به دنبال یادگیری و تخصص در سئو هستید، شناخت شاخص‌‌ های KPI سئو و تاثیر آن‌ ها در بهینه‌ سازی سایت، شما را به یک متخصص عالی در زمینه سئو تبدیل می‌ کند. 

به تعبیری می‌ توان گفت شاخص ‌های KPIs سئو پل ارتباطی شما بین وضعیت ابتدایی یک سایت و وضعیت آن پس از بهینه‌ سازی برای موتور های جست‌وجو است. در همین نقطه است که می ‌توان به اهمیت این شاخص‌ ها پی برد.

هر سازمانی باید مجموعه ای از شاخص های عملکردی را در سئو سایت خود رعایت کند، اهمیتی ندارد که مدیر یک وبسایت کوچک هستید یا مدیر یک وبسایت بزرگ؛ اگر می خواهید با کلمات کلیدی مورد نظر خود در صفحه نتایج گوگل دیده شوید هیچ راهی بجز اجرا کردن KPI های سئو ندارید. با ما همراه باشید تا به مهمترین شاخص های کلیدی عملکرد سئو بپردازیم.

 

قبل از آنکه به بررسی شاخص های کلیدی عملکرد در سئو بپردازید لازم است بدانید سئو چیست و چرا اهمیت دارد.

KPI سئو چیست؟

۱۵ تا شاخص کلیدی عملکرد سئو یا KPI سئو برای کسب و کارها

تصور کنید سه ماه است که پروژه سئوی سایتتان را به یک سئوکار سپرده‌ اید. دوست دارید در پایان این دوره چه نتایجی را دریافت کنید؟ به احتمال زیاد دوست دارید نرخ بازدید طبیعی سایت شما افزایش و نرخ پرش کاهش داشته باشد. مشاهده یک آمار دقیق از پیشرفت وضعیت وب سایتتان در قبل و بعد از پروژه خواسته نهایی شماست. بررسی پیشرفت یک سایت با توجه به معیار هایی که در ادامه معرفی کرده ایم، انجام می شود:

۱- ترافیک ارگانیک «Organic Session»

اصلی‌ ترین معیار سنجش موفقیت یک پروژه سئو، افزایش ترافیک ارگانیک است. منظور از ترافیک ارگانیک مجموعه بازدید هایی است که از طریق سرچ در موتور های جستجو و کلیک مخاطب روی سایت شما حاصل می ‌شود. رشد ترافیک ارگانیک نشان‌ دهنده این است که شما جایگاه خوبی در نتایج جستجو دارید. طبعا هر چه جایگاه بهتری در نتایج جستجو داشته باشید، میزان بازدید طبیعی شما نیز افزایش می‌ یابد. در ادامه چند راهکار برای افزایش ترافیک طبیعی برای شما آورده ‌ایم:

 •      نوشتن یک عنوان سئو و توضیحات متا خیلی خوب
 •      کامنت‌ گذاری زیر پست‌ بلاگ ها و کسب جایگاه
 •      تولید محتوای باکیفیت و مطابق با اصول سئو
 •      رپورتاژ نویسی برای محتواهای کلیدی و مهم

علاوه بر موارد بالا بازاریابی محتوایی را نیز فراموش نکنید. بازاریابی چه به صورت دیجیتال و چه به صورت سنتی انجام شود، برای کسب ترافیک واقعی بسیار موثر خواهد بود.

 

۲- رتبه بندی کلمات کلیدی «Keyword Ranking Increases»

دومین معیار KPI سئو نیز مانند معیار اول رابطه مستقیمی با جایگاه شما در نتایج جستجو دارد. اگر بتوانید در کلمات کلیدی مهم و دارای ارزش رتبه کسب کنید، بهترین وضعیت ممکن برای شما رخ خواهد داد. منظور از کلمات کلیدی مهم، کلمات و عباراتی هستند که معمولا بیشترین جستجو را دارند. برای این که بفهمید در هر حوزه‌ ای چه کلماتی بیشتری میزان جستجو را دارند می‌توانید از ابزارهایی مانند «Google Trends» و «KW Finder» استفاده کنید.

متریک های سئو

اگر بخواهیم چند توصیه مهم در زمینه بهینه ‌سازی کلمات کلیدی به شما داشته باشیم، بیان موارد زیر خالی از لطف نیست:

 1.      مطالب را بیش از اندازه بهینه نکنید. این کار نتیجه عکس می ‌دهد.
 2.      از افت جایگاه و رتبه خود در بازه‌ های زمانی کوتاه ناامید نشوید. آنچه مهم است نتایجی است که در طولانی مدت به دست میاید
 3.      همواره رتبه خود را چک کنید و از جایگاه خود مطلع باشید.
 4.      حفظ جایگاهی که دارید را فراموش نکنید. همواره مطالب را «Update» کنید و به روز باشید.

یکی از نکات مهمی که حتما باید به آن توجه داشته باشید، آپدیت همیشگی الگوریتم‌ های گوگل است. معمولا علت افت و خیز‌ های کوتاه مدت و مقطعی نیز همین است. برای مثال تا چند سال پیش تکرار بیش از اندازه کلمات کلیدی، بسیار کارساز و موثر بود. اما در سال‌ های اخیر الگوریتم‌ های گوگل رضایت کاربر را در اولویت کار خود قرار دادند. دلیل اصلی این که گفتیم متن را بیش از حد بهینه نکنید، همین مسئله است.

 

۳- نسبت لید به تبدیل «Leads/Conversions»

همانطور که احتمالا متوجه شدید با بررسی دو معیار بالا، میزان جذب کاربر و به نوعی افزایش ترافیک سایت را ارزیابی خواهید کرد. اما آنچه مهم است هدف شما از جذب این مخاطبان می‌ باشد. به احتمال زیاد خواهان افزایش فروش و کسب درآمد هستید. اگر هم کسب و کار شما به گونه ‌ای است که محصولی را ارائه نمی‌ دهید، برندینگ و شناخته شدن قطعا جزو اهداف شماست.

پیشنهادی برای مطالعهبرندینگ 

نسبت لید به تبدیل KPI سئو

 

در نظر داشته باشید که هر کاربری که به سایت شما وارد می‌ شود، می ‌تواند یک خریدار باشد. بعد از افزایش طبیعی ترافیک سایت، مهم ترین گام این است که شما فضا را در سایت خود به گونه ‌ای طراحی کرده باشید که کاربر را برای خرید قانع کند. طبیعتاً کاربری که کلمه کلیدی مرتبط با کسب و کار شما را جستجو می ‌کند، به خدمات و محصولاتی که شما ارائه می ‌دهید نیاز دارد. حالا که مخاطب خود را پیدا کرده‌ا ید، چرا می‌ خواهید به راحتی آن را از دست بدهید؟ تنها گامی که لازم است بردارید، این است که مخاطب را به خرید محصولات خود راضی کنید.

 

۴- نرخ خروج از سایت «Bounce Rate»

 برای خود شما نیز پیش آمده است که پس از ورود به سایتی بدون انجام هیچ گونه اقدام خاص به صفحه نتایج بازگردید. به نظر شما این چه معنایی دارد؟ راضی نبودن کاربر از مطالب، جامع و کامل نبودن اطلاعات و همچنین بی ‌ربطی نتایج با کلمه جستجو شده از جمله عواملی است که «Bounce Rate» سایت را افزایش می ‌دهد.

آمار این معیار با توجه به نوع فعالیت متفاوت است. برای مثال در سایتی که قیمت آنی طلا و ارز را ارائه می ‌دهد، احتمال «Bounce Rate» بیشتر از یک سایت اطلاعات عمومی است. بنابراین از توجه به آمار کلی در این زمینه خودداری کنید و همه چیز را با توجه به کسب و کار خود در نظر بگیرید.

 

۵- نسبت صفحه به سشن «Page/session»

تصور کنید کاربری به سایت شما مراجعه کرده است و برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آنچه جستجو کرده است، از دیگر صفحات وب سایت شما بازدید می ‌کند. نسبت صفحه به بازدید، که به عنوان پنجمین معیار KPI در حال بررسی آن هستیم، به ارزیابی این مسئله می ‌پردازد.

هر چقدر تعداد صفحاتی که در یک بازدید توسط کاربر مورد بازدید قرار می ‌گیرد بیشتر باشد، موفقیت شما در سئو نیز بیشتر است. البته مشروط بر این که بتوانید کابران مراجع را به خریداران متعهد تبدیل کنید. در بسیاری از پروژه‌ های سئو با وجود افزایش بازدید از صفحات، فروش و درآمد افزایش چندانی نداشته است. حواستان باشد در دام افزایش ترافیک بدون فروش نیفتید. 

 

۶- زمان متوسط یک سشن «Average Session Duration»

طراحی ربات ‌های گوگل به گونه ‌ای است که مدت زمان حضور در یک صفحه از وب سایت را به عنوان معیاری برای رضایت و یا عدم رضایت کاربر به شمار می ‌آورند. اگر کاربران مدت زمان زیادی را در صفحات سایت شما می ‌گذرانند، به این معناست که مطالب و محتوای سایت، آن‌ ها را درگیر کرده است. این یعنی یک گام درست به سمت موفقیت در سئو!!

اگر شما یک سئوکار هستید و باید در مدت زمان خاصی سایتی را سئو کنید، می ‌توانید با ارزیابی مدت زمان حضور کاربران در صفحات موفقیت کاری خود را به کارفرما نشان دهید. شما می ‌توانید برای افزایش مدت زمان حضور کاربران در سایت اقدامات زیر را انجام دهید:

 •      از کاربران بخواهید کاری را انجام دهند. برای مثال به شما امتیاز بدهند و یا کامنت بگذارند.
 •      لینک سازی داخلی سایت را قوی کنید و کاربر را به دیگر صفحات راهنمایی کنید.
 •      با طراحی و تالیف محتوای باکیفیت، جهت فکری کاربران را کنترل کنید.
 •      ایرادات و کاستی ‌های سایت را تا حد امکان کاهش دهید.
 •      تولید محتوای رسانه‌ ای (عکس و ویدئو) را فراموش نکنید.

با افزایش زمان حضور کاربر در صفحات، احتمال کسب جایگاه نیز افزایش خواهد یافت.

 

۷- زمان لود یک صفحه «Page Load Time»

تصور کنید برای خرید یک وسیله ضروری به یک مغازه مراجعه کرده‌ اید. اگر در ابتدای ورود شما، فروشنده از روی احترام از جای خود بلند شود و به شما دست بدهد و احوالی از شما بپرسد، به احتمال زیاد تمایل شما برای خرید ببیشتر خواهد شد. اما اگر فروشنده با یک سلام خشک و خالی شما را همراهی کند چطور؟ در این صورت احتمالا خیلی سریع مغازه را ترک خواهید کرد.

در کسب و کار های اینترنتی نیز وضعیت به همین شکل است. اگر در ابتدای ورود مخاطب به سایت، او را برای ماندن قانع کردید، برنده هستید. در غیر این صورت روزانه از تعداد مخاطبان شما کاسته خواهد شد. هر چقدر سرعت دسترسی کاربران به صفحات شما بیشتر باشد، موفقیت شما بیشتر خواهد بود. 

زمان لود صفحه متریک سئو

توصیه ما به شما این است که هرگز مدیریت مدت زمانی که طول می‌ کشد تا کاربر پس از کلیک روی لینک سایت، به صفحه مورد نظر دسترسی یابد را فراموش نکنید. برای این کار می ‌توانید:

 •      حجم فایل‌‍‌ ها را کاهش دهید.  البته کیفیت محتوا را تا حد امکان بالا نگه دارید.
 •      همواره مدت زمان لود صفحات را اندازه گیری کنید. برای این کار می ‌توانید از ابزار جی تی متریکس «GT metrix» استفاده کنید.
 •      نرخ پرش سایت را در نظر داشته باشید. این دو معیار با هم رابطه مستقیم دارند. توضیح این مورد را در ادامه بخوانید.

با افزایش مدت زمان لود شدن صفحات، به احتمال زیاد کاربر پشیمان می ‌شود و روی نتیجه دیگری کلیک می ‌کند. در نتیجه نرخ پرش صفحات شما افزایش می‌ یابد. برعکس هر چقدر این مدت زمان کمتر باشد، احتمال حضور کاربر بیشتر می ‌شود. ارزیابی و سنجش این معیار به میزان صبر مخاطب شما بستگی دارد. در هر صورت شما باید تا حد امکان شرایط حضور حداکثری کاربران را در سایت فراهم کنید.

 

۸- صفحات با نرخ خروج بالا «Top Exit Pages»

صفحاتی که کاربر با بستن آن‌ ها به صورت کامل از سایت شما خارج می ‌شود، صفحات خروج هستند. اگر با ارزیابی این معیار متوجه شدید که بیشترین میزان خروج از سایت، بستن صفحه فروش و تشکر از خرید بوده است، می‌ توانید برای خودتان دست بزنید. شما موفق شدید کاربران را برای خرید قانع کنید. اما در غیر این صورت باید به فکر راه چاره ‌ای باشید.

ممکن است نرخ خروج را با «Bounce Rate» یا نرخ پرش اشتباه بگیرید. نرخ خروج در واقع زمانی محاسبه می ‌شود که بتوانید کاربر را برای مدت طولانی در صفحات سایت خود نگه دارید، اما نرخ پرش ورود کاربر به یک صفحه و خروج از آن است. به شما توصیه می‌ کنیم خیلی درگیر اعداد نباشید. اگرچه آمار به دست آمده از این معیار ها افت و خیز وضعیت سایت را به شما نشان می ‌دهد، اما به یاد داشته باشید مجموعه معیار ها را باید در نظر بگیرید تا بتوانید به یک دید کلی از وضعیت وبسایت برسید.

 

۹- ارورهای گوگل «Crawl Errors»

نهمین شاخصی که در حال بررسی آن هستیم، به سنجش دسترسی درست ربات‌ های گوگل به محتوای یک سایت می ‌پردازد. گاهی ممکن است به هر دلیلی ربات‌ های گوگل امکان دسترسی به محتوای شما و ایندکس کردن آن را نداشته باشند. علل بروز این اتفاق معمولاً به اقداماتی که خودتان انجام داده  ‌اید مربوط می‌شود. گاهی نیز ممکن است گوگل به عمد محتوای شما را بررسی و تحلیل نکند. اینجاست که اهمیت توجه به الگوریتم ‌ها مشخص می‌ شود.

از جمله دلایلی که باعث منع ایندکس صفحات سایت خاصی می‌ شود، می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 1.      محدودیت‌ هایی که صاحبان سایت ‌ها ایجاد می ‌کنند.
 2.      وجود محتوای تکراری و کپی شده در سایت (الگوریتم پنگوئن)

با معرفی این الگوریتم در سال 2012، استفاده از روش های سئوی کلاه سیاه محدود شد. به بیان دیگر هدف این الگوریتم مقابله با سایت هایی است که برای کسب جایگاه و رتبه، از روش های غیر اصولی مانند تکرار بیش از اندازه کلمات کلیدی، استفاده از محتوای تکراری و لینک سازی های اسپم استفاده می کنند.

 

مطالعه این مطلب پیشنهاد می شودکتاب برنامه لینک سازی در ۶ ماه

 

شما می ‌توانید برای افزایش سرعت ایندکس صفحات خود از راهکار هایی مانند تولید محتوای خوب و تازه، لینک ‌سازی خارجی قوی و فعالیت در صفحات اجتماعی و لینک سازی در آن ‌ها بهره گیری کنید. علاوه بر این سرعت لود شدن صفحات در ایندکس محتوای شما تاثیر دارد. هر چقدر سرعت بارگذاری صفحات بیشتر باشد، تحلیل و بررسی محتوا سریع‌ تر انجام می‌ شود.

 

۱۰- ترافیک ارجاعی «Referral Traffic»

اگر بتوانید از راه‌ های دیگری به جز موتورهای جست و جو برای سایت خود بازدیدهای بیشتری جمع‌آوری کنید، ترافیک ایجاد شده، ترافیک ارجاعی است. مهم ‌ترین نوع ترافیک بعد از ترافیک ارگانیک، نوع ارجاعی آن است. برای افزایش ترافیک ارجاعی می ‌توانید از راهکارهای زیر استفاده کنید:

۱. فعالیت در شبکه های اجتماعی 

با انجام این کار می ‌توانید برای خود طرفداران زیادی پیدا کنید. فعالیت در شبکه ‌های اجتماعی علاوه بر کمک به برندینگ شما، تاثیر محسوسی بر افزایش ترافیک سایت خواهد داشت. طراحی شبکه ‌های اجتماعی به گونه ‌ای است که معمولاً افراد با دیدن یک محتوای جذاب، تمایل زیادی به پیگیری آن دارند. شما می ‌توانید با تولید محتوای خوب در شبکه‌ های اجتماعی، دنبال کنندگان زیادی پیدا کنید.

علاوه بر این می توانید با کامنت گذاری در شبکه های اجتماعی «هم برای رقبا و هم دوستان» توجه زیادی را به خود جلب کنید و برای شناخته شدن تلاش کنید.

۲. لینک سازی خارجی قوی

تعامل و همکاری خود را با مجموعه ‌های دیگر بالا ببرید و سعی کنید با اعتبار گیری از آن ‌ها ترافیک ارجاعی خود را افزایش دهید. محتوا های مهم و کلیدی خود را بشناسید و تلاش کنید اعتبار را به آن‌ ها منقل کنید. همچنین می‌ توانید برای محتوا های مهم رپورتاژ آگهی بنویسید.

رپورتاژ آگهی در واقع یکی از برترین روش های لینک سازی خارجی است. در این روش شما محتوایی با موضوع خدمات ارائه شده در مجموعه خودتان و یا  معرفی برندتان تولید می کنید. سپس با انتشار آن محتوا در خبرگزاری ها برای خودتان ترافیک ارجاعی ایجاد می کنید. معمولا برای این کار باید مبلغی را به خبرگزاری ها بپردازید.

۳. ایجاد مزرعه لینک «PBN»

ساخت مجموعه ای از وبلاگ های شخصی که با هدف ایجاد بک لینک برای سایت اصلی ایجاد می شود PBN یا «Private Blog Network» نام دارد. اگرچه انجام این روش ریسک بالایی دارد، اما در صورتی که اصولی و درست انجام شود، بسیار موثر است. ریسک بالای این روش به این دلیل است که ممکن است ربات های گوگل متوجه آن شوند. در این صورت عواقب بدی در انتظار شما خواهد بود.

توجه کنید که در ایجاد یک مجموعه PBN باید نام و مالکیت دامنه و هاست در تمامی سایت ها متفاوت باشد. تنها در این صورت شناسایی PBN برای ربات ها غیر ممکن خواهد بود.

راهکارهای دیگری نیز مانند برگزاری لایو در شبکه‌ های اجتماعی، تولید و انتشار اینفوگرافیک ها و همچنین انتشار محتوای ویروسی برای کسب ترافیک ارجاعی بیشتر وجود دارد. مهم این است که بتوانید این روش ‌ها را به کار بگیرید و به هدف اصلی خود دست پیدا کنید.

 

۱۱- شاخص های کلیدی عملکرد سئو برای لینک سازی

این شاخص موفقیت شما در لینک سازی را ارزیابی می‌ کند. می ‌پرسید یعنی چه؟ جواب این سوال پیش خودتان است. هدف اصلی شما از لینک‌ دهی به دیگر صفحات سایت و یا لینک سازی در دیگر سایت ‌ها چه بوده؟ آیا به اهدافی که می‌خواستید رسیده‌ اید؟

موتور های جستجو به گونه ای طراحی شده اند که در صورت مشاهده لینک صفحات شما در دیگر سایت ها، صفحات لینک شده اعتبار منتقل می کنند. در نتیجه احتمال کسب جایگاه در رتبه های جستجو بالا می رود. توجه داشته باشید گوگل برای هر لینکی ارزش قائل نمی ‌شود. پس تلاش کنید لینک‌ های باکیفیت ایجاد کنید. برای لینک سازی با کیفیت باید:

 •      تلاش کنید از سایت‌ های قوی بک لینک بگیرید.
 •      با سایت‌ هایی که در حوزه فعالیت خودتان هستند تعامل داشته باشید. سعی کنید بک لینک ‌ها از سایت‌ های مرتبط باشد.
 •      روی کلمات کلیدی لینک سازی کنید.
 •      هدفتان فقط گرفتن بک لینک نباشد. دامنه ‌های معتبر را برای لینک‌ سازی انتخاب کنید.

درباره لینک سازی داخلی توجه کنید که حتما «Deep Linking» یا لینک دهی عمیق داشته باشید. به عبارتی تلاش کنید به گونه ‌ای به دیگر صفحات لینک دهید، که کاربر و مخاطب را درگیر کند. تنها در این صورت است که مخاطب زمان بیشتری را در سایت شما به جستجو می ‌پردازد. برای این کار در گام اول باید به صفحات مرتبط لینک دهید. در انتخاب «انکر تکست (Anchor text)» یا کلمه‌ ای که روی آن لینک سازی کرده ‌اید، دقت کنید. لینک سازی درست در واقع تعیین مسیری برای هدایت مخاطب به آن سمتی است که دوست دارید.

 

۱۲-  شاخص های کلیدی عملکرد سئو برای ایجاد لید

شاخص ‌های عملکردی ایجاد لید (سرنخ Lead Generation) به بررسی مسائل خرید و فروش می ‌پردازد. میزان موفقیت یا عدم موفقیت تیم فروشتان را می‌ توانید با این معیار اندازه ‌گیری کنید. این شاخص خود شاخص‌های دیگری را در برمی‌گیرد که در ادامه 5 مورد از آن ‌ها را برای شما نوشته و توضیح داده ‌ایم: 

۱. رشد ماهانه فروش

ارزیابی میزان رشد به صورت ماهانه هم به شما و هم به تیم‌ تان کمک می کند تا در صورت نیاز بتوانید برای بهبود عملکرد خود تصمیم‌ های جدیدی اتخاذ کنید. 

۲. میانگین سود ماهانه

محاسبه میانگین سود در یک برهه زمانی مشخص، بسیار کمک کننده است. در صورتی که کالاها و یا خدمات متنوعی را ارائه می ‌دهید، محاسبه میزان سود می ‌تواند به شما کمک کند که بفهمید، بیشترین میزان فروش از کدام ناحیه صورت گرفته است. در نتیجه می‌ توانید تلاش و تمرکز خود را روی آن بخش معطوف کنید.

سود ماهیانه از سئو

 

۳. تعداد ایمیل‌ های ارسالی توسط تیم فروش

تماس‌ هایی که تیم فروش در یک دوره مشخص زمانی گرفته ‌اند، تعداد ایمیل‌ هایی که ارسال کرده‌ اند و همچنین میزان فروشی که از طریق شبکه های اجتماعی برای شما به دست آمده است از طریق این شاخص ارزیابی می ‌شود. ارزیابی این‌ ها به شما کمک می ‌کند تا تاثیر اقدامات صورت گرفته را متوجه شوید. اما باز هم تاکید می‌ کنیم در دام اعداد و ارقام نیفتید.

۴. طول مدت زمان معاملات

طبیعتا سودی که از یک قرارداد یک ساله نصیب شما می ‌شود، بیشتر از سودی است که از یک قرارداد یک ماهه به جیب می ‌زنید. با یک حساب سرانگشتی متوجه خواهید شد که هر چقدر طول مدت زمان معاملات انجام شده بیشتر باشد، فروش و سود شما نیز بیشتر است. فلذا توصیه‌ می‌ کنیم بر روی بستن قرارداد های طولانی مدت تمرکز کنید.

۵. ارزش طول عمر مشتری

ارزش واقعی یک معامله در طول زمان مشخص می ‌شود. سنجش اینکه «آیا یک معامله واقعا سودمند بوده است یا خیر؟» با این شاخص کلیدی عملکرد انجام می‌ شود. معامله خوب معامله ‌ای است که بتواند در طول زمان ارزش و اعتبار خود را حفظ کند.

همانطور که گفتیم این معیار خود شاخص ‌های زیادی را در بر می ‌گیرد. از آنجا که هدف اصلی این مقاله معرفی شاخص‌ های KPI سئو است، ما نیز از اضافه گویی در این زمینه خودداری می ‌کنیم.

 

۱۳- حجم، کیفیت، ارزش و قیمت 

این معیار را می‌توان کلی‌ ترین معیار KPI در سئو به شمار آورد. این معیار چهار مورد مطرح شده در تیتر را به صورت کلی بررسی می‌ کند:

 •     حجم: میزان مشتریانی که با انجام اقدامات سئو محور توانسته ‌اید جذب کنید.
 •     کیفیت: نرخ مراجعه دوباره کاربر به سایت، مدت زمان بازدید و صفحاتی که در هر بازدید به آنها رجوع شده است را با این معیار بررسی خواهید کرد.
 •     ارزش و هزینه: محاسبه میزان هزینه‌ ای که برای جذب مخاطب (یا به نوعی مشتری) کرده‌ اید و سودی که از فروش به آن مشتری به دست آوردید، با این معیار انجام می شود. در واقع باید ارزیابی کنید که چقدر هزینه کردید تا یک مشتری به شما جذب شود و چقدر محصول و خدمات به آن مشتری فروخته ‌اید.

 

۱۴- سرعت صفحه «Page Speed»

در یکی از معیار های قبلی به نام "Page Load Time" درباره اهمیت ارزیابی سرعت لود صفحات در نتایج جستجو مطالبی را ذکر کردیم. معیار چهاردهم بررسی موفقیت در سئو، سنجش سرعت لود کردن صفحات مختلف یک سایت را بر عهده دارد.

برای افزایش سرعت یک صفحه، توصیه می ‌کنیم اقدامات زیر را انجام دهید:

 1.     • کش مرورگر خود را فعال کنید تا هر بار زمان زیادی برای لود صفحات سپری شود.
 2.     • سرور مجازی را جایگزین هاست اشتراکی کنید.
 3.     • امنیت سایت را تا حد ممکن تامین کنید.
 4.     • حجم اطلاعات و محتوای رسانه ‌ای سایت را تا حد ممکن (بدون کاهش کیفیت) پایین بیاورید.

تنها با چندین اقدام کوچک، می ‌توانید یک گام بزرگ در راستای موفقیت کسب و کار خود بردارید.

۱۵-  بازگشت سرمایه «ROI»

نام این معیار خود بیان ‌کننده همه چیز است. بازگشت سرمایه یا ROI در واقع به محاسبه سود کلی فروش در یک دوره زمانی مشخص می ‌پردازد. شما می‌ توانید با آگاهی از مقدار دقیق سود در یک دوره، استراتژی‌ های خاصی را برای اقدامات خود در آینده در نظر بگیرید. برای مثال تصمیم‌ گیری در زمینه زمان و مکان تبلیغات، افزایش حقوق کارکنان و همچنین مدیریت هزینه ‌های جاری از جمله مسائلی است تحت تاثیر میزان سود ممکن است تغییر کند.

 

بازگشت سرمایه kpi سئو

 

اندازه گیری شاخص کلیدی عملکرد سئو 

حتماً برای شما این سوال ایجاد شده است که چگونه می‌ توانیم به آمار مربوط به این معیار ها  دسترسی پیدا کنیم. ابزارهای زیادی برای دسترسی به این آمار وجود دارد. اما پرکاربردترین و مشهورترین آن ‌ها «گوگل آنالیتیکس» یا «Google Analytics» است. این ابزار که در بین ایرانی‌ ها با نام گوگل آنالیز نیز شناخته می‌ شود، با ارائه آمار دقیق KPI سئو به بهبود شما کمک می‌ کند.

با استفاده از این ابزار ارائه شده توسط گوگل، تمامی معیار ها برای شما تحلیل شده و به صورت آماری دقیق در اختیارتان قرار می ‌گیرد. منوی اصلی گوگل آنالیتیکس از بخش‌ های مختلفی تشکیل شده است که شما به عنوان مدیر نیاز چندانی به دانستن آن‌ ها ندارید. اینجاست که اهمیت استخدام یک سئوکار ماهر مشخص می ‌شود. 

حتما مطالعه کنید:  آموزش نصب گوگل آنالیتیکس در وردپرس

 

KPI سئو برای کسب و کارتان را چطور ارزیابی کنید؟ 

تمام اهدافی که برای کسب و کار خود در نظر گرفته‌ اید را به خاطر بیاورید. همانطور که گفته شد، KPI سئو شاخص ‌هایی هستند که با ارزیابی آن ها می‌ توانید میزان رشد و پیشرفت و همچنین میزان افت خود را بسنجید. آگاهی نسبت به این که چقدر به اهداف خود نزدیک شده‌ اید و چقدر از آن‌ ها فاصله دارید بسیار مهم است. این شاخص ‌ها همانند یک سیستم هشدار دهنده عمل می ‌کنند. مشکلات بالقوه ‌ای که هنوز بروز پیدا نکرده‌ اند را می‌ توانید با استفاده از این معیار های کلیدی عملکردی برطرف کنید.

 

KPI های سئو

 

در آخر توجه داشته باشید که برای سنجش عملکرد یک پروژه سئو، باید به نتیجه کلی تمام معیار ها توجه کنید. تمرکز روی یک معیار خاص نتیجه ای جز پشیمانی نخواهد داشت. برای مثال اگر وب سایت شما تنها از یک صفحه اصلی تشکیل شده باشد، احتمالا نرخ صفحه بر سشن «Page/Sessio» شما همواره روی عدد 1 باقی ‌خواهد ماند. این مسئله اصلا نباید شما را نگران و یا ناامید کند. در مثالی دیگر ممکن است با وجود تعداد بالای ایمیل‌ های ارسال شده توسط نمایندگان، هیچ کدام به فروش و کسب درآمد منجر نشده باشند. 

 

شاخص کلیدی عملکرد سئو

 

یک استراتژی بسازید که اعتماد ایجاد کند

یک بار دیگر از شما می‌ خواهیم که تمام اهداف خود را به خاطر بیاورید. آیا تنها هدف شما نمایش محتوایتان در رتبه اول نتایج جستجو است؟ آیا فقط به فروش فکر می‌کنید آن هم به هر قیمتی!؟ اگر تا الان اینطور فکر می ‌کردید، نگرش خود را تغییر دهید.

سعی کنید به کاربران و مخاطبین خود نشان دهید محصولی که ارائه می ‌کنید و یا خدماتی که انجام می ‌دهید، برای شما با ارزش‌ تر از نمایش داده شدن در نتایج جستجو است. برای اینکار در گام اول لازم است، تولید محتوا را به گونه ‌ای انجام دهید که بتوانید اعتماد مخاطب را به خود جلب کنید. برای تمامی آنچه به اشتراک می ‌گذارید دلیل خاصی داشته باشید. تنها در این صورت است که می‌ توانید یک محتوای با ارزش به مخاطبان خود ارائه دهید.

برای آنکه از ایده های جدید در تولید محتوا استفاده کنید پیشنهاد می کنیم مقاله ۱۴ ایده محتوا خلاقانه و جذاب برای کسب و کار را مطالعه نمایید.

آنچه که شما به آن نیاز دارید مشتریان وفادار در طول زمان است. در سمت دیگر قضیه چیزی که کاربران شما به آن نیاز دارند، خدمات و محصولات باکیفیت است. تلاش کنید با ارائه دقیق آنچه مخاطب نیاز دارد، او را به یک مشتری وفادار تبدیل کنید. ماندگاری و عدم ماندگاری یک کاربر در صفحات سایت شما به خودتان بستگی دارد.

 

نتیجه گیری: KPI سئو برای کسب و کار خودتان ایجاد کنید

ممکن است تمامی معیار هایی که در این متن معرفی کردیم برای شما کاربرد نداشته باشد. همچنین ممکن است برای بررسی موفقیت یک پروژه سئو در دیگر کسب و کار ها، علاوه بر شاخص‌ های معرفی شده ارزیابی معیار های دیگری نیز مهم باشد.

نتیجه‌ گیری این که فاکتور های موفقیت یک پروژه در کسب و کار های مختلف متفاوت است. توصیه ما به شما این است که قبل از استخدام یک نیروی سئوکار، حتماً فاکتور های مهمی که با توجه به نوع فعالیتتان اهمیت پیدا می ‌کند را بشناسید. در این صورت بهره‌ وری شما از پروژه چند برابر خواهد شد. 

در پایان...

گام های رفتاری خود را در کسب و کار های اینترنتی، با توجه به شاخص های کلیدی عملکرد سئو تعیین کنید. برای تمامی اقدامات خود برنامه ریزی کنید و به جای تکیه بر اطلاعاتی که در کوتاه مدت به دست می ‌آورید، روی آمار های طولانی مدت تمرکز کنید. 

در کنار تمامی موارد ذکر شده، تاکید می ‌کنیم که برای سنجش موفقیت در سئو، به نتیجه مجموعه عوامل توجه کنید. از شما می خواهیم نظرات و سوالات خود را برای ما کامنت کنید.

 

 نظرات کاربران

نظر تازه ای ثبت کنید