نیچ مارکتینگ چیست؟ آیا استراتژی کسب و کار شما بازاریابی گوشه ای (نیچ مارکتینگ) است؟ اگر در بازاری حضور دارید که بیش از حد با دیگر کسب و کارها و رقبا اشباع شده است، احتمالا به این فکر کرده‌اید که چطور باید در ادامه در این بازار به تلاش خود ادامه دهید بدون آنکه دچار آسیب و ضرر شوید. یا احتمالا این فکر به ذهنتان خطور کرده است که چطور می‌توانید کسب و کار خود را در چنین فضایی رشد بدهید یا حتی آن را در وضعیت فعلی خود نگه دارید. یکی از راه‌حل‌هایی که می‌توان پیشنهاد داد، ایجاد تمایز در برند و کسب و کارتان در یک بازار بزرگ و شلوغ است که این کار با نیچ مارکتینگ ممکن می‌شود. 

در ادامه همراه‌مان شوید تا به بررسی نیچ مارکتینگ بپردازیم و بدانیم چطور با استفاده از آن می‌توان درآمدهای تازه‌ای به کسب و کار تزریق کرد و در یک بازار اشباع شده نام خود را بر سر زبان‌ها انداخت. آنچه در این مقاله می‌خوانید: 

 • نیچ مارکتینگ چیست؟
 • تمایز نیچ مارکت نسبت به بازارهای دیگر متمایز می‌شود؟
 • مثال‌هایی از نیچ مارکتینگ
 • تعریف استراتژی نیچ مارکتینگ و راه‌های توسعه این نوع استراتژی
 • بررسی مزایا و معایب نیچ مارکتینگ
 • نحوه انتخاب نیچ مارکت

 

 

نیچ مارکتینگ چیست؟

نیچ مارکتینگ (Niche Marketing) یک نوع استراتژی دیجیتال مارکتینگ است که روی یک بازار هدف منحصربه‌فرد، تمرکز می‌کند. در این نوع بازاریابی به جای اینکه روی خدمت رسانی برای تمام افرادی که ممکن است از یک محصول یا خدمت ما استفاده کنند تمرکز کنیم، به طور اختصاصی به خدمت رسانی برای گروهی از افراد (نیچ مارکت) می‌پردازیم که در یک ویژگی خاص با هم مشترک هستند و محصول یا خدمت ما بیشترین نفع را برای آنها دارد. 

به زبان دیگر شما در نیچ مارکتینگ از تاکتیک‌های مختلف بازاریابی استفاده می‌کنید تا بخش خاصی از بازار را که تقاضاهای منحصر به فردی دارد، مورد هدف قرار دهید و به آن ورود پیدا کنید. 

 

تفاوت نیچ مارکتینگ و دیگر انواع بازاریابی 

تفاوت اصلی بین نیچ مارکتینگ (بازاریابی گوشه‌ ای) و دیگر انواع بازاریابی در این است که شما در این نوع بازاریابی از روش پیام‌رسانی بیش از حد شخصی یا پیام رسانی فوق اختصاصی (hyper-personalized messaging) استفاده می‌کنید و پلتفرم‌های اجرای بازاریابی‌تان نیز با وسواس انتخاب می‌شود. 

 

نیچ مارکت چیست؟

شاید بهتر باشد پیش از ادامه مبحث، در ابتدا به تعریف نیچ مارکت بپردازیم و بدانیم قرار است در چه فضایی فعالیت کنیم و سپس راه خود در دنیای نیچ مارکتینگ را ادامه بدهیم. ترجمه کلمه‌ی نیچ در فارسی به معنی «طاقچه» است و در دنیای بازاریابی، نیچ و نیچ مارکت، تقریبا «گوشه‌های دنج بازار» و «کنج بازار» معنی می‌دهد.

 

با این توضیح که نیچ مارکت یا گوشه دنج بازار، بخشی تعریف شده و کوچک از یک بازار بزرگ‌ و گسترده‌ است که یک کسب و کار در آن فعالیت دارد. آنچه که باعث تمایز نیچ مارکت از بازار گسترده می‌شود، این است که نیچ مارکت، هویت‌ها، ترجیح‌ها و نیازهای خاص خود را دارد که در بازار گسترده توجه چندانی به آن نشده است. 

 

به شکلی ساده‌تر می‌توان گفت: نیچ مارکت آن گوشه کوچکی از بازار است که بنا به دلایل مختلف مورد توجه کسب و کارها قرار نگرفته و محصول خاصی برای رفع نیاز مخاطبان آن ارائه نشده است. نیچ مارکتینگ یا بازاریابی گوشه‌ای هم شامل تمام فعالیت‌هایی می‌شود که یک کسب و کار برای ورود به این گوشه کوچک بازار انجام می‌دهد و تلاش می‌کند تا با یک خدمت یا محصول خاص، به نیازهای این بخش منحصربه‌فرد از بازار پاسخ بدهد. 

 

نیچ مارکتینگ چیست

 

به عنوان مثال فرض کنید شما صاحب یک شرکت نرم افزاری هستید و به نیاز بخش بزرگی از بازار برای داشتن نرم افزارهای حسابداری را پاسخ می‌دهید، در کنار این می‌توانید نرم افزارهایی نیز برای کارهای حسابداری فریلنسرها و کسب و کارهای کوچک (بخش‌های گوشه ای و کوچک بازار) به بازار عرضه کنید. این همان نیچ مارکتی است که شرکت نرم افزاری شما می‌تواند به آن ورود پیدا کند، کاری که امروزه کمپانی فرش بوکز (FreshBooks) در حال انجام آن است. 

 

دلایل تمایز نیچ مارکت از دیگر بازارها

چه چیزی نیچ مارکت‌ها را از دیگر بازارهای موجود متفاوت و متمایز می‌کند؟ دلایل زیر می‌تواند پاسخی به این سوال باشد: 

 1. منطقه جغرافیایی (فقط یک خدمت یا محصول را برای ساکنان یک منطقه خاص عرضه کنید)
 2. سبک زندگی (خدمت یا محصول شما برای افرادی با سبک زندگی‌های مشابه باشد، مانند سبک زندگی وگان)
 3. موقعیت (بر اساس موقعیت‌های شغلی، زندگی، درآمدی و غیره افراد محصولی به بازار عرضه کنید)
 4. حرفه (پزشکان، معلمان، مهندسان عمران و غیره)
 5. فرهنگ (اشتراکات فرهنگی یک گروه خاص) 
 6. فعالیت‌ها و سرگرمی‌ها (فعالیت‌ها و سرگرمی‌های مشترک یک گروه از افراد مانند عاشقان فوتبال و غیره)
 7. رفتار و شاخصه‌های جمعیت شناختی (مانند فروش لباس به نوزادان)
 8. نیازها (تولید محصول اختصاصی برای چپ دست ها)

 

مثال هایی از نیچ مارکتینگ 

در ادامه همراه‌مان باشید تا با ارائه مثال‌هایی بهتر بتوانیم با مفهوم نیچ مارکتینگ آشنا شویم و ببینیم چطور کسب و کارها با استفاده از این روش، توانسته‌اند راه خود را در دنیای تجارت باز کنند. 

 

۱- برند دیویس وگان و نات فری | Divvies Vegan and Nut Free

برای انتخاب یک میان وعده شیرین یا اسنک مانند کوکی، پاپ کورن، چیپس، کاپ کیک و غیره، صدها نوع انتخاب از میان صدها برند وجود دارد. با اینکه بسیاری از مردم می‌توانند از میان این برندها به آنچه که دلخواه‌شان است برسند اما گروه کوچک‌تری نیز وجود دارند که امکان استفاده از این میان وعده‌ها و اسنک‌ها را ندارند. مانند افرادی که به آجیل‌های موجود در این شیرینی‌ها یا دیگر مواد مورد استفاده در آنها حساسیت دارند یا بر اساس سبک زندگی وگان‌شان نمی‌توانند از این محصولات استفاده کنند. 

 

برند دیویس متوجه این نیاز بازار در صنعت شیرینی و شکلات شد و محصولات برند خود را به طور انحصاری برای این بخش از بازار تولید کرد. فروختن کوکی و کاپ کیک یک ایده منحصربه‌فرد نیست اما فروختن آنها به عنوان محصولاتی وگان و عاری از آجیل و مواد حساسیت زا، یک ایده خاص است. تولید این محصولات به دیویس این امکان را داد تا در یک بازار اشباع شده ،تمایز ایجاد کند و مشتریان وفاداری برای خود بسازد.

اگر علاقمند هستید که مشتریان خود را وفادار کنید لازمه آن داشتن باشگاه مشتریان است که در آن بتواند مشتریان را جذب کرده و تبدیل به مشتری‌های بالقوه کند. اما فراموش نکنید که داشتن مشتریان وفادار لزوما به معنای سود بیشتر نیست، اما موجب افزایش سود و کسب اهتماد مشتریان شما می‌شود.

 

۲- لفتیز: مغازه‌ای مخصوص چپ‌‌دست‌ها | Lefty’s

اگر بتوانید نیازهای یک جامعه‌ای که کمتر برای آنها خدمات و محصولاتی ارائه شده است را تشخیص بدهید، به یک روش هوشمندانه برای اجرای نیچ مارکتینگ دست پیدا کرده‌اید. یک نمونه خوب آن فروشگاه لفتیز است، مغازه‌ای مخصوص چپ‌‌دست‌ها. افراد چپ‌دست، جامعه‌ای هستند که محصولات و خدمات درستی دریافت نمی‌کنند و مجبور به استفاده از محصولات تولیدی برای افراد راست دست شده‌اند.

 

راست‌دست‌ها 90 درصد جمعیت مردم دنیا را تشکیل می‌دهند و چپ دست‌ها می‌بایست خود را با محصولاتی که منحصرا برای راست‌دست‌ها طراحی شده‌اند تطابق بدهند. برند لفتیز متوجه این فرصت شد و فروشگاهی ایجاد کرد تا در آن محصولاتی که منحصرا برای چپ‌دست‌ها طراحی و تولید شده است را به فروش برساند. 

 

انتخاب بهترین استراتژی نیچ مارکتینگ برای کسب و کارها 

پیش از اینکه به سراغ معرفی بهترین استراتژی‌های نیچ مارکتینگ برای کسب و کارها برویم، اجازه بدهید در ابتدا با تعریف استراتژی نیچ مارکتینگ یا بازاریابی گوشه ای آشنا شویم. 

 

استراتژی نیچ مارکتینگ چیست

استراتژی نیچ مارکتینگ برای جذب گروهی ویژه از مشتریان طراحی می‌شود و بر یک گروه کوچک از خریداران به جای تمام خریداران احتمالی تمرکز می‌کند. استراتژی نیچ مارکتینگ به شما کمک می‌کند جایگاه خود در بازار رقابت را بشناسید و افرادی را جذب محصولات و خدمات خود کنید که در برابر محصول شما هیچ مقاومتی نشان نمی‌دهند و سودآوری شما را بالا می‌برند.

 

استراتژی نیچ مارکتینگ

 

حالا که با مفهوم استراتژی نیچ مارکتینگ آشنا شدیم، بهتر است به سراغ روش‌های توسعه استراتژی نیچ مارکتینگ برویم. 

قدم اول: رقبای خود را بشناسید 

توسعه یک استراتژی نیچ مارکتینگ بدون ارزیابی رقبا امکان پذیر نیست. مشتریان‌تان باید متوجه پیشنهاد فروش انحصاری شما شوند و با ارزیابی آنچه شما پیشنهاد می‌دهید، شما را در مقایسه با دیگر کسب و کارها انتخاب کنند. 

قدم دوم: نیچ مارکت خود را محدود کنید

برین چسکی هم‌بنیان گذار وبسایت معروف Airbnb (وبسایت به اشتراک‌گذاری و اجاره مکان‌های اقامتی)، به خاطر این گفته خود مشهور است: 

«چیزی بساز که 100 نفر آن را دوست داشته باشند، به جای اینکه چیزی بسازی که 1 میلیون نفر از آن خوش‌شان بیاید.»

بهتر است در مشتریان خود به دنبال آن دسته از افرادی باشید که عاشقانه شرکت شما را دوست دارند و تحسینش می‌کنند، به جای اینکه در برنامه‌های بازاریابی خود به دنبال تعداد افراد بیشتری باشید که فکر می‌کنند شرکت شما خوب است.  

این کار را می‌توانید از طریق انتخاب یک نیچ مارکت مناسب برای کسب و کار خود انجام دهید. اگرچه رسیدن به این جایگاه، به فکر و زمان زیادی نیاز دارد اما این تلاش شما با یافتن مشتریان وفاداری که با کمال میل شما را از میان رقبا انتخاب کرده‌اند، پاداش داده می‌شود. 

 

قدم سوم: به جایی بروید که خریداران آنجا هستند

اگر مشتری ایده‌آل شما تمام زمان خود را در اینستاگرام می‌گذراند، عاقلانه نیست که نیچ مارکتینگ خود را از طریق کمپین‌های ایمیلی (ایمیل مارکتینگ) انجام بدهید. اگر هم می‌دانید خریداران‌تان کجا هستند، باز هم باید تحقیقات بیشتری انجام دهید و در تحقیق‌های خود عمیق شوید. باید بدانید مشتریان‌تان از کجا خریدهای خود را انجام می‌دهند، چطور به دنبال محصولات دلخواه‌شان می‌گردند و چه چیزی بر انتخاب‌های آنها برای خرید اثر می‌گذارد. زمانی که به این اطلاعات دسترسی پیدا کنید، بیشترین بازگشت سرمایه را از بازاریابی خود خواهید داشت. 

 

قدم چهارم: نیازهای مخاطبان را در نظر بگیرید

هر فردی مشکلاتی دارد که برای حل آن به دنبال یک راه‌حل می‌گردد. اگر به فکر مردم درباره یک محصول یا خدمت خاص گوش فرا دهید، می‌توانید فرصت‌هایی برای پر کردن جاهای خالی در بازار پیدا کنید. 

 

قدم پنجم: یک برند منحصربه‌فرد بسازید

زمانی که نقطه فروش منحصربه‌فرد خود را مشخص و پرسونای مخاطبان‌تان را تعیین کردید، متوجه شدید کجا حضور دارند و در چه پلتفرم‌هایی می‌توانید با آنها ارتباط بگیرید و به مشکلات‌تان گوش دادید، تمام چیزی که باقی می‌ماند، ساخت یک هویت برند قوی است. اگر بتوانید برندتان را نیز به خوبی معرفی کنید، می‌توانید در نهایت یک استراتژی نیچ مارکتینگ معتبر داشته باشید و با کمک آن مشتریان ایده‌آل را به سمت خود جذب کنید. 

 

ایجاد یک استراتژی نیچ مارکتینگ که منجر به رشد کسب و کار شما بشود، بیشتر از تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی و ارسال ایمیل‌های هفتگی اهمیت دارد. اگر برای شناخت مشتریان‌تان زمان بگذارید و برندتان را تمایزسازی کنید، می‌توانید استراتژی بچینید که خریداران درست را به سوی کسب و کار شما جذب کند و شما را به اهداف‌تان برساند. 

 

niche marketing

 

در کنار استراتژی‌های معرفی شده بالا، می‌توانید از ۷ روش زیر نیز برای ارتباط گرفتن با گروه‌های کوچک مخاطبان خود استفاده کنید و آنها را جذب خود بسازید. 

 • از کلمات کلیدی عمومی‌تر به جای کلمات کلیدی خاص استفاده کنید. 
 • درباره مخاطبان خود تحقیقی گسترده و عمیق انجام بدهید. 
 • پلتفرم‌های انتخابی خود برای اجرای نیچ مارکتینگ را به دقت انتخاب کنید. 
 • در استراتژی‌های رقیبان خود عمیق شوید. 
 • ارتباط سازی کنید و از شرکای خود بهره ببرید. 
 • برنامه وفاداری به برندتان را توسعه بدهید. 
 • خودتان را به عنوان یک برند معتبر در حوزه نیچ مارکت انتخابی‌تان به مخاطبان خود بشناسانید. 

 

مزایای نیچ مارکتینگ 

مزیت نیچ مارکتینگ در این است که به برندها این اجازه را می‌دهد تا خود را از دیگر رقبا متمایز سازند، به عنوان یک مرجع منحصربه‌فرد خود را معرفی کنند و با گروهی از مشتریان ارتباط عمیق‌تری بگیرند. به جای اینکه برند شما با بسیاری دیگر از برندها برای حضور در یک بازار مشترک (با خدمات و محصولات یکسان) شریک شود، می‌تواند از نیچ مارکتینگ برای برجسته شدن، ارزشمندتر بودن، رسیدن به پتانسیل رشد خود و ایجاد ارتباطی قوی‌تر و طولانی مدت‌تر با مشتریان ایده‌آل خود، استفاده کند. 

از دیگر مزایای انتخاب نیچ مارکتینگ می‌توان به گزینه‌های زیر اشاره کرد:  

 • به شما کمک می‌کند تا در برابر مخاطبان درست، خود را بهتر در معرض نمایش قرار دهید 

نیچ مارکتینگ به این معنی است که تمرکز خود روی بازار را به اندازه‌ای محدود می‌کنید تا فقط به مشتریان مرتبط برسید. می‌توانید از شلوغی حضور مخاطبان در بازارهای گسترده فاصله بگیرید و به سراغ مشتریان خاصی بروید که به خدمات و محصولات شما علاقه دارند. 

 • می‌تواند در بهینه‌سازی بودجه بازاریابی به شما کمک کند

به جای سرازیر کردن پول به بازار برای رسیدن به گستره وسیع‌تری از مخاطبان، جایی که ممکن است کمتر با مشتریان خود ارتباط بگیرید، روی نیچ مارکتی تمرکز کنید که شما را به بخش خاصی از بازار می‌رساند. در نتیجه این کار هزینه کمتری برای تبلیغات می‌دهید و ارتباط بهتری با مخاطبان خود می‌گیرید. 

 

حجم رقابت را کاهش می‌دهید

هدف گذاری برای یک بخش خاص از بازار ممکن است به این معنی باشد که به تعداد کمتری از مخاطبن دسترسی دارید اما از طرفی دیگر با انتخاب نیچ مارکت، رقبای کمتری هم خواهید داشت. زمانی که کسب و کارتان تخصصی‌تر می‌شود، می‌توانید متوجه شوید که رقبای مستقیم کمتری دارید. 

 

نیچ مارکت چیست و مزایای آن

معایب نیچ مارکتینگ 

اگر بخواهیم به معایب نیچ مارکتینگ بپردازیم، می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم: 

 • خطر وابستگی بیش از حد به یک محصول یا بازار واحد. 
 • ممکن است استفاده از این نوع استراتژی مناسب بازاریابی طولانی مدت نباشد. 
 • در صورت موفقیت ممکن است رقبا جذب این بازار شوند.
 • در برابر تغییرات بازار آسیب پذیر باشد، به همین دلیل توصیه می‌شود تمام تخم‌مرغ‌ها را در یک سبد نگذارید. 
 • اگر نیچ مارکتینگ تنها استراتژی شما برای حضور در بازار باشد، ممکن است بقای آن به خطر بیفتد. 

 

چطور می‌توانید یک نیچ مارکت پیدا کنید

در این مرحله، یا به اندازه کافی قانع شده‌اید که به دنبال یک بازار نیچ برای کسب و کار خود بروید یا خیر. همان طور که با برنامه‌های بازاریابی آشنا هستید، ایده‌های ناب خیلی سخت خود را به شما نشان می‌دهند. بعضی مواقع این اتفاق می افتد اما به طور کلی پیدا کردن یک نیچ مارکت نیاز به کار زیادی دارد، به زبان دیگر باید تحقیقات و میزان سازی (fine-tuning) زیادی انجام شود. 

دانشگاه مریلند استرالیا چند پیشنهاد برای کسب و کارهای کوچک برای قدم گذاشتن در این مسیر دارد. برای نیچ مارکتینگ باید کسب و کارتان روی یک بخش هدف گذاری شده متمرکز باشد. شما باید با پرسیدن سوال‌های مهم جمعیت شناختی و روان شناسی کار خود را آغاز کنید.

این مشتریان به چه چیزهایی نیاز دارند؟ مشتریان برای برای شادتر بودن، زندگی بهتر یا آسان‌تر چه چیزهایی می‌خواهند؟ چه چیزی می‌توانم به آنها عرضه کنم که دیگران این کار را نکرده‌اند؟ کدام یک از انتقادهایی که دارند می‌توانند تبدیل یه یک فرصت تجاری شود؟ چه محصولات یا خدماتی با آنها ارتباط بهتری می‌گیرد و چرا؟

برای کسب بینش و دانش درباره نیچ مارکتینگ، به مطالعه مشاغل رقیب نیز بپردازید. با مطالعه آنها می‌توانید متوجه مسائلی شوید که با تمرکز روی کسب و کار خود به آنها دست پیدا نکنید. در حداقل‌ترین حالت ممکن می‌توانید متوجه شوید چرا بسیاری از صاحبان کسب و کارهای کوچک درباره استراتژی‌های نیچ مارکت صحبت می‌کنند و چطور می‌تواند یک نیچ مارکت با ارزش برای توسعه دادن پیدا کرد. 

 

نتیجه گیری:‌ ایده‌هایی برای موفقیت کمپین‌های نیچ مارکتینگ

حالا اگر به دنبال اجرای یک کمپین موفق نیچ مارکتینگ هستید، می‌توانید از پیشنهادهای زیر برای اجرا در کمپین خود استفاده کنید.

 1. با زیر و بم بازار هدف خود آشنا شوید: به هیچ عنوان تحقیق درباره بازار هدف‌تان را دست‌کم نگیرید. در حقیقت از آنجایی که بازار شما کوچک‌تر و اختصاصی‌تر است، برای موفق شدن در آن باید با تمام جنبه‌های این بازار آشنا شوید و برای شناخت مشتریان ایده‌آل، تحقیق بیشتری انجام بدهید. 
 2. مشکل مشتریان خود را حل کنید: در کنار شناخت همه جانبه مشتریان خود، درباره اینکه محصول یا خدمت شما قرار است چه نیاز یا مشکلی از آنها را حل کند نیز اطلاعات کامل به دست بیاورید. 
 3. درباره اینکه قرار است چطور کسب و کار خود را به بازار هدف‌تان معرفی کنید، خوب فکر کنید: نیچ مارکتینگ مانند بازاریابی معمولی نیست و به شیوه‌های جدیدی برای تبلیغ درباره کسب و کار شما و آن چیزی که ارائه می‌کنید، نیاز دارد. 
 4. روی تبلیغات به ازای هر کلیک سرمایه‌گذاری کنید: این نوع از تبلیغات برای نیچ مارکتینگ عالی هستند، از کلمه کلیدی‌های طولانی در کنار کلمه کلیدی های معمولی استفاده و کمپین را برای موبایل بهینه‌سازی کنید و پیام‌تان را جلوی چشم مخاطبان درست بیاورید. 
 5. از دنبال کردن رقبای‌تان غافل نشوید: برای هر نیچ مارکتی حیاتی است که تمام فعالیت‌های رقبای خود را زیر نظر بگیرد. 
 6. آغوش‌تان را برای فرصت‌های جدید باز نگه دارید: فقط به دلیل اینکه اکنون در یک نیچ مارکت حضور دارید، نباید از رشد و گسترش استراتژی کسب و کارتان غافل شوید و به دنبال فرصت‌های جدیدتر نروید. 
 7. به مشتریان خود واقعا گوش فرا دهید: ممکن است فکر کنید هیچ کس بهتر از شما بازاری که در آن فعالیت دارید را نمی‌شناسد اما باید بدانید که در اشتباه هستید. مشتریان‌تان از شما بازار را بهتر می‌شناسند. پس به آن چه مشتریان‌تان می‌گویند گوش فرا دهید. نگران سوال پرسیدن از آنها نیز نباشید، حتما پاسخ‌تان را خواهند داد. 

 

 
 

 

 نظرات کاربران

نظر تازه ای ثبت کنید