درباره تقویم محتوایی چه می‌دانید؟ به نظر شما همه کسب و کارها برای شروع به کار به این ابزار احتیاج دارند؟ تقویم محتوایی همانطور که از نامش پیداست، یک تقویم برای برنامه ریزی درباره روند و نوع تولید محتواست. داشتن یک برنامه منظم و منسجم اولین قدم برای استراتژی محتوایی شماست. هر فردی که به بلاگ‌های شما سر می‌زند در پی خواندن جدیدترین اخبار و مقالات سایت شماست، پس برای اینکه بتوانید مخاطبان خود را به سایت خود هدایت کنید نیاز به یک برنامه منظم محتوایی دارید که تنها راه آن استفاده از یک تقویم محتوایی است.

 

 • تقویم محتوایی چیست؟
 • آیا نگارش تقویم محتوایی زمان‌بر است؟
 • چه ابزاری برای طراحی تقویم محتوایی وجود دارد؟
 • آیا همه کسب و کارها برای پیشبرد اهداف خود به تقویم محتوایی احتیاج دارند؟

با مطالعه مطلب پاسخ همه سوالات بالا را خواهید یافت.

تقویم محتوا چیست؟

تقویم محتوایی روشی برای سازماندهی و ساده سازی فرایند تولید، بررسی و انتشار محتواست. به کارگیری تقویم محتوایی در یک کسب و کار به معنی تصمیم گیری برای ایجاد نظم در بخش محتوا است. حتما درباره اهمیت محتوا شنیده‌اید، درباره اهمیت داستان سرایی در محتوا چطور؟ کسب و کارها برای اینکه بتوانند تنوع و کیفیت را در محتوای خود حفظ کنند، باید تقویم محتوایی طراحی کنند.

ایجاد یک تقویم محتوایی به عنوان بخشی از استراتژی محتوا شناخته می‌شود.

کسب و کارها می‌توانند از تقویم محتوایی برای انواع محتواها استفاده کنند. خواه تقویم انتشار مطالب بلاگ باشد خواه تقویم انتشار پست در شبکه‌های اجتماعی. در ادامه مطلب درباره تقویم محتوایی در شبکه‌های اجتماعی و اهمیت آن نیز با شما صحبت خواهیم کرد.

تقویم محتوایی

به تقویم محتوایی تقویم تحریریه نیز گفته می‌شود. مهمترین کارکرد این ابزار برای تیم شما حفظ تنوع موضوعات و همچنین پیروی از یک سبک خاص در محتواها است. از این طریق مخاطب شما را یک پایگاه دقیق و منظم برای کسب اطلاعات در زمینه کسب و کارتان به حساب خواهد آورد. در یک تعریف کلی تقویم محتوایی عبارت است از: 

تقویم محتوایی یک منبع قابل اشتراک است که کسب و کارها می‌تواند برای برنامه‌ریزی کل فعالیت‌های محتوایی خود از آن استفاده کنند. 

 

تقویم محتوایی را نباید با یک لیست بلند که از نام محتواها پر شده است اشتباه بگیرید. یک تقویم محتوایی معمولاً شامل عنوان محتوا، نام نویسنده، تاریخ تحویل و انتشار، محل انتشار و وضعیت به روز رسانی محتواها است. اگر هنوز برای ایجاد تقویم محتوایی در کسب و کار خودتان قانع نشده‌اید، با مطالعه ادامه مطلب، اهمیت طراحی و تدوین تقویم محتوایی را خواهید دانست.

 

چرا ایجاد تقویم محتوایی برای کسب و کار اهمیت دارد؟

ممکن است فکر کنید صرف زمان برای تدوین تقویم محتوایی در هر سال جدید، ممکن است زمان‌بر و ناکارآمد باشد. اما مطمئن باشید که اینطور نیست. با گذشت زمان شما روند منحصر به فردی را در انتشار و تولید محتوای کسب و کار خود احساس خواهید کرد. به تدریج نقاط ضعف و قوت فعالیت‌های خود را پیدا خواهید کرد و از این طریق:

 1. در وهله اول نظم و ترتیب را در کار خود ایجاد می‌کنید.
 2. سپس با منظم شدن فعالیت‌ها همه چیز تحت کنترل شما خواهد بود.

تصور کنید برنامه ریزی شما برای کسب و کار آنلاینتان، دوبار انتشار پست بلاگ در هفته است. طراحی یک تقویم محتوایی با در نظر گرفتن تمامی شرایط و اولویت‌ها، قرار دادن آن در اختیار تیم تولید محتوا، همه چیز آسان تر خواهد کرد. همه انتظارات، تاریخ‌ها، نام نویسندگان و سایر موارد به صورت کامل در تقویم مشخص شده است. با کمی تمرین و تشویق افراد گروه‌تان به استفاده از تقویم، به زودی پیشرفت را در تیم محتوای خود احساس خواهید کرد.

 

تقویم محتوایی در سوشال مدیا

حالا دیگر اهمیت تقویم محتوایی را می‌دانید. شبکه‌های اجتماعی به عنوان یکی از مهم‌ترین کانال‌های ارتباطی شما با مشتریان، بخش بزرگی از محتوای شما را به کاربران نمایش می‌دهد. بنابراین ایجاد یک برنامه مدون و دقیق برای انتشار محتواها در سوشال مدیا نیز بسیار مهم است. برای ایجاد یک تقویم محتوایی موثر در شبکه‌های اجتماعی کافیست به نکات زیر توجه کنید:

۱- بهترین شبکه اجتماعی ممکن را برای تولید محتوا انتخاب کنید. انتخاب کانال ارتباطی مناسب که باعث اتلاف وقت شما نشود، از اهمیت بالایی برخوردار است.

۲- مخاطبان خود را آنالیز کنید و نیازهای آنان را تشخیص دهید. سپس تلاش کنید در محتواهای خود نیازهای آنان را پاسخ دهید.

۳- با بررسی رقبا و استراتژی محتوایی آنان برای خود مزیت خلق کنید.

۴- لیست خاصی از محتواهایی که قصد انتشار آن را دارید تشکیل دهید. اطلاعاتی که در مراحل قبل از آنالیز رقبا به دست آوردید را در این مرحله به کار ببرید.

قطعاً برای تولید محتوا به منابع نیاز دارید. تلاش کنید همواره از منابع مشخصی استفاده کنید تا سبک محتوای شما یک سبک مشخص باشد.

 

جالب است بدانید طراحی تقویم محتوایی از الگوی خاصی پیروی نمی‌کند. هر یک از بخش‌های تقویم محتوایی در سوشال مدیا قابل حذف یا اضافه کردن هستند. تمام این موارد به نیازهای کسب و کار شما بستگی دارد.

برای مثال اگر تیم محتوای شما اعضای زیادی دارد، به احتمال زیاد باید بخش‌های زیادی را در تقویم خود برای تقسیم مسئولیت‌ها در نظر بگیرید. 

 

مزایای تقویم محتوایی برای کسب و کار شما

چرا محتوا تولید می‌کنید؟ بهترین سوال در زمان طراحی یک تقویم محتوایی همین است. در ابتدا لازم است شما تمامی اهدافی را که از تولید محتوا دارید به خاطر آورید تا بتوانید متناسب با اهداف، اولویت‌های خود را شناسایی کنید. اگر مدیر کسب و کار هستید و قصد دارید نگارش تقویم محتوایی را به عهده مدیر بخش محتوا بگذارید، توصیه می‌کنیم پیش از آن اهداف خود را به صورت واضح برای او بیان کنید.

بارزترین مزیت داشتن تقویم محتوایی فعال، توانایی برای برنامه‌ریزی و ردیابی اقدامات بازاریابی در هر کسب و کاری است.

به نظر شما تقویم محتوایی چه مزایای دیگری دارد؟ با مطالعه ادامه مطلب با این مزایا آشنا شوید.

 

۱- مسئولیت ها و انتظارات کاملا مشخص 

زمانی که وظایف به صورت دقیق تعریف شده باشد و مهلت تحویل مشخصی برای آن‌ها تعیین شده باشد؛ دیگر نگرانی از جهت منظم بودن برنامه‌ها ندارید. در یک تقویم محتوایی همه شرایط سنجیده می‌شود و مسئولیت‌های موجود متناسب با توانایی‌های افراد تقسیم می‌شود. 

 

تدوین تقویم محتوا

با تنظیم یک تقویم محتوایی حتی در شرایط بحرانی کنترل اوضاع باز هم در دست شما خواهد بود. برای مثال تصور کنید یکی از اعضای تیم شما در یک هفته شرایط حضور و فعالیت منظم را نداشته باشد. در این شرایط شما می‌توانید به راحتی با سنجش شرایط و بررسی وضعیت سایر اعضا، وظایف را تقسیم کنید.

 

۲- سازماندهی اقدامات گروهی در تیم  

مثال بالا نمونه‌ای از تقویت فعالیت‌های گروهی نیز هست. با داشتن یک برنامه مدون و مشخص بودن وظایف و مسئولیت‌های هر شخص، اعضا می‌توانند همکاری بهتری با هم داشته باشند. البته توجه داشته باشید که تقویم محتوایی برای تمامی اعضا در دسترس باشد. در این صورت اگر برای هر یک از اعضا سوالی ایجاد شود، پاسخ تمامی سوال‌ها در تقویم موجود خواهد شد.

 

بهره‌وری بیشتر، افزایش کیفیت محتوا، ایجاد ارتباط صمیمانه بین اعضا و ده‌ها مورد دیگر از جمله دیگر مزایای گروهی تقویم محتوایی است.

 

۳- شناسایی شکاف های محتوایی 

علاوه بر موارد بالا شما با استفاده از تقویم محتوایی می‌توانید خلاهای موجود در استراتژی محتوای خود را شناسایی و برطرف کنید. امروزه کسب و کارها برای پیشبرد اهداف بازاریابی و تجاری خود باید روزانه طیف وسیعی از انواع محتوا را منتشر کنند. از پست‌های بلاگ و پیام‌رسانی در شبکه‌های اجتماعی گرفته تا ارائه فیلم‌ها و اینفوگرافیک‌ها همگی را می‌توانید در یک تقویم ادغام و برای آنها برنامه ریزی کنید. از این طریق می‌توانید اطمینان حاصل کنید که از همه پتانسیل‌ها‌ی موجود برای رسیدن به اهداف خود استفاده می‌کنید.

 

۴- اطمینان داشتن از پیاده سازی استراتژی بازاریابی محتوایی موفق 

قطعاً استراتژی محتوای شما از قبل شامل موارد گسترده‌ای است که باید با برنامه‌ریزی‌های بلندمدت و کوتاه مدت آن موارد را پوشش دهید. یک  تقویم همانند یک رابط  بین شما و استراتژی محتوایی کسب و کارتان عمل می‌کند. تقویم محتوایی جزئیات را بیشتر در معرض دید شما قرار می‌دهد و به شما کمک می‌کند تشخیص دهید که آیا مطابق استراتژی هم می‌کنید یا خیر؟

 

مراحل ایجاد تقویم محتوایی

همانطور که گفتیم تنظیم یک تقویم محتوایی با توجه به ماهیت کسب و کار و همچنین اهداف بازاریابی و تجاری متفاوت خواهد بود. به نوعی نمی‌توان از یک تقویم محتوایی که در قالب مشخصی طراحی شده برای تمامی کسب و کارها استفاده کرد. مواردی که در تقویم محتوایی ذکر می‌شود برای هر کسب و کاری متفاوت است.

تصور کنید یک تولید کننده محتوا هستید و برای ایجاد تقویم محتوایی خود، نیاز دارید محل انتشار مقالات را حتماً در تقویم ذکر کنید تا فراموش نشود. در این صورت شما باید حتماً، برای محل انتشار محتواها در تقویم خود فضایی را در نظر بگیرید. اما حالا مدیری را در نظر بگیرید که می‌خواهد برای انتشار محتوا در سایت خود، تقویم تنظیم کند. در این صورت نیازی به ایجاد یک ستون برای یادداشت محل انتشار مقالات نخواهد بود.

با این مثال علت تفاوت در نحوه ایجاد تقویم محتوایی را در مشاغل مختلف متوجه شدید. ‌با این حال در ادامه مراحل ایجاد تقویم محتوایی استاندارد را برای شما جمع‌آوری کرده‌ایم. پس با ما همراه باشید.

 

۱- تعیین لیست مقالات مورد نیاز

عنوان مقالاتی را که باید در یک بازه زمانی مشخص، در بلاگ سایت خود منتشر کنید، تعیین کنید. برای این‌ کار به نیازهای کسب و کار و اهداف بازاریابی خود توجه کنید. معمولاً محتواها هدف یکسانی ندارند. اهدافی مانند کمک به برندینگ، انتقال کاربر به صفحه فروش و کسب درآمد و یا حتی رفع مشکلات کاربران و پاسخ دادن به سوالات آن‌‌ها از جمله اهدافی است که می‌توان برای انتشار محتوا مثال زد.

content calendar

شما نیز به عنوان مدیر یک کسب و کار باید اهداف محتوای خود را تعیین کنید و سپس لیست مشخصی از مقالات مورد نیاز را در اختیار گروه محتوای خود قرار دهید.

 

۲- انتخاب ابزار مناسب برای ایجاد تقویم 

انتخاب ابزار مناسب نیز گام مهمی برای طراحی تقویم محتوایی در سال جدید است. اما لازم نیست نگران باشید. اگر تا پایان این مقاله با ما همراه باشید با ۴ ابزار کاربردی در زمینه طراحی تقویم محتوایی آشنا خواهید شد. این ابزارها به شدت کار را برای شما آسان کرده و عملکرد شما را سریع‌تر خواهد کرد.

 

۳- انتخاب بخش های مورد نیاز در تقویم محتوایی

همانطور که گفتیم یک تقویم محتوایی می‌تواند از بخش‌های مختلفی تشکیل شده باشد که انتخاب آن‌ها بستگی به نظر و خواسته مدیر کسب و کار دارد. برخی از موارد انتخابی ضروری و برخی غیر ضروری و قابل حذف هستند. در ادامه این موارد را به صورت لیست‌وار خواهیم گفت. با توجه به این که در این مقاله به صورت اختصاصی به نحوه تنظیم تقویم محتوایی بلاگ پرداخته‌ایم، بنا بر این موارد ذکر شده در ادامه نیز متناسب با همین موضوع جمع آوری شدند.

 

موارد ضروری در یک تقویم محتوایی بلاگ عبارتند از:

 • عنوان و موضوع مقالات
 • نام نویسنده
 • تاریخ تحویل و انتشار
 • کلمات کلیدی مناسب
 • توضیحات اضافی لازم و ضروری
 • موارد غیر ضروری در یک تقویم محتوایی بلاگ عبارتند از:
 • URL مناسب
 • انتخاب عنوان سئو و h۱ مناسب برای مقاله

به نظر شما چه موارد دیگری در یک تقویم غیرضروری است؟

 

۴- جستجوی کلمات کلیدی مناسب

این بخش در تقویم محتوایی بیشتر جنبه سئو محور دارد. قطعاً درباره اهمیت کلمات کلیدی شنیده‌اید. این بخش به اعضای گروه شما کمک می‌کند تا حتی اگر تخصصی در زمینه سئو ندارند، باز هم تا حدودی بتوانند نکات مربوط به آن را رعایت کنند. علاوه بر این ممکن است اعضای گروه شما تحقیق درباره کلمات کلیدی را بلد نباشند. با ایجاد فضا برای این بخش در تقویم محتوایی، می‌توانید به راحتی این مشکل را نیز حل کنید.

 

keyword for seo

ابزار مختلفی برای جستجو و تحقیق درباره کلمات کلیدی وجود دارد. برای مثال می‌توان به گوگل سرچ کنسول، گوگل ترندز، keyword tool dominator و keyword everywhere اشاره کرد. 

 

۵- به روز رسانی تقویم در صورت لزوم

به روز رسانی تقویم محتوایی وابسته به نوع کسب و کار می‌تواند لزوم بیشتری داشته باشد. برای مثال اگر یک سایت خبری را مدیریت می‌کنید باید به صورت روزانه تقویم محتوایی خود را آپدیت کنید. لازم است توجه کنید که محتوا نیز مانند هر چیزی تاریخ انقضا دارد. برای مثال در صورت به روز رسانی الگوریتم‌ها در این شبکه اجتماعی خاص، تمامی مطالب قبلی که در این باره نوشته شده‌اند دیگر کارآمد نخواهند بود. آگاهی از علوم جدید در کسب و کار، به شما کمک می‌کند تا بتوانید استراتژی بهتری برای ایجاد یک تقویم استاندارد در پیش بگیرید.

 

ابزار ایجاد تقویم محتوایی در فضای آنلاین

اتوماسیون شدن فعالیت‌ها در دنیای کسب و کار را جدی بگیرید. اگر در این فکر بودید که پس از پایان این مقاله کاغذ و خودکار و خط کش بردارید و یک جدول طراحی کنید سریعاً این کار را فراموش کنید. ابزارهای زیادی برای تنظیم یک تقویم محتوای عالی وجود دارد که کار را برای تیم شما آسان می‌کند.

استفاده از این ابزارها علاوه بر سرعت بخشیدن به فرآیند تنظیم تقویم جدید، به راحتی آن را در دسترس تمام افراد قرار می‌دهد. از این طریق شما می‌توانید استراتژی‌ها و تاکتیک‌های خود را با گروه خود به اشتراک بگذارید و در صورت امکان حتی از ایده‌های آن‌ها نیز استفاده کنید. با مطالعه ادامه متن برخی از ابزارهای تدوین تقویم محتوایی را بشناسید.

 

۱- ترلو "Trello"

کارکرد اصلی trello سازماندهی همکاری‌های تیمی و گروهی است. این اپلیکیشن هم در موبایل‌های اندروید و آیفون و هم در فضای ویندوز در دسترس مخاطبان قرار می‌گیرد. برای استفاده از ترلو لازم نیست آموزش خاصی ببینید.

trello

 

با استفاده از ترلو می‌توانید کارت‌های مختلفی ایجاد کنید و هر یک از اعضای گروه خود را متناسب با مسئولیت‌ها در کارت اضافه کنید. هریک از این کارت‌ها می‌تواند در لیست مربوط به خود و در یک ستون قرار بگیرند. برای مثال کسب و کاری را در نظر بگیرید که مدیر آن برای تولید و انتشار محتوای بلاگ، ستون‌های عنوان مقالات، مقاله‌های در حال نگارش، در حال بررسی، بررسی نهایی و انتشار را در نظر می‌گیرد انتخاب تعداد و نام ستونها بستگی به نیاز شما در کسب و کارتان دارد.

 

علاوه بر این می‌توانید برای تحویل به موقع محتواها، زمان مشخص کنید. همچنین می‌توانید برای یادآوری زمان تحویل، با فاصله زمانی مناسب و به صورت خودکار برای اعضای مسئول نوتیفیکیشن ارسال کنید. همه اعضای گروه شما می‌تواند این کارت‌ها را در صورت لزوم تغییر دهند و به لیست دیگری اضافه کنند.

 

۲- گوگل شیت "Google sheet"

گوگل شیت فضایی همانند اکسل را به صورت آنلاین و رایگان در اختیار شما قرار می‌دهد. شما می‌توانید با اضافه کردن افراد تنها با چند کلیک ساده، یک فضای عالی برای ایجاد تقویم محتوایی مناسب برای خود ایجاد کنید. برای اد کردن افراد در گوگل شیت می‌توانید از طریق جیمیل اقدام کنید و یا لینک شیت مورد نظر خود را با آن‌ها به اشتراک بگذارید.

google sheet

اگر تغییرات کوچکی توسط هر یک از اعضا در شیت ایجاد شود، سایر اعضا این تغییر را مشاهده می‌کنند. در نتیجه می‌توان گفت وظیفه اطلاع‌رسانی تقریباً از بین می‌رود و افراد زمان بیشتری برای تمرکز بر روی مسائل مهم‌تر در کسب و کار خواهد داشت.

 

۳- گوگل درایو "Google drive"

Google drive ویژگی‌های مفید و منحصر به فردی دارد که ایجاد یک تجربه محتوای موثر را برای بازاریابان آسان می‌کند. گوگل درایو بر روی تمامی سیستم عامل‌ها قابل دسترسی است با تغییر کوچک در یکی از فایل‌ها، تغییرات بر روی دیگر دستگاه‌ها نیز همگام سازی می‌‌شود.

google drive

 

امکان استفاده از سایر ابزارهای گوگل مانند گوگل داک، گوگل شیت و گوگل اسلاید در گوگل درایو برای شما فراهم شده است. اما فراموش نکنید که این ابزار مانند هر ابزار دیگری محدودیت‌هایی دارد. برای مثال در زمان دانلود و آپلود فایل‌ها در گوگل درایو حجم اینترنت شما متناسب با حجم فایلی که آپلود و دانلود می‌کنید مصرف خواهد شد. علاوه بر این محدودیت فضا تا ۱۵ گیگابایت در اکانت گوگل درایو وجود دارد.

 

۴- اورنت "Evernote"

هدف اولیه از ساخت نرم افزار اورنوت یادداشت برداری و ذخیره یادداشت بوده است. رشد سریع این نرم افزار و افزایش تعداد کاربران در مدت کوتاه، باعث شد قابلیت‌های بیشتری به برنامه اضافه شود. امکاناتی چون اختصاصی کردن دسترسی‌ها، امکان اشتراک گذاری اسناد و فایل‌ها با اعضای تیم، دسترسی به سیستم جستجو، امکان برنامه ریزی با استفاده از To-do لیست و همچنین اضافه کردن تصاویر و فایل‌های داک و ... از جمله امکاناتی است که با نصب این اپلیکیشن می‌توانید از آن‌ها بهره‌مند شوید. 

evernote

 

چند نکته مهم قبل از ایجاد تقویم محتوایی

پیگیری عملکرد محتوا و برنامه ریزی برای محتواهای آینده، کارکرد اصلی یک تقویم محتوایی است. با استفاده از یک تقویم، بازاریابان می‌توانند گذشته را تجزیه و تحلیل کنند و بنابر تجربه‌های گذشته استراتژی‌های آینده را به بهترین شکل تنظیم کنند. اما قبل از ایجاد تقویم محتوایی باید نکات خاصی توجه کنید. برای مثال:

اعضای گروه خود را به خوبی بشناسید تا بتوانید مسئولیت‌ها را با توجه به توانایی‌های افراد بین آن‌ها تقسیم کنید. سن اعضا، رشته تحصیلی و تخصصی که دارند و سابقه کاری آن‌ها را بدانید. تصور کنید می‌خواهید مطلبی را با هدف برندینگ منتشر کنید در حالی‌ که زمینه‌های کسب و کار شما فروش ابزارآلات برقی است. ترجیح می‌دهید نگارش مطلب را خودتان انجام دهید یا به دست فردی بسپارید که در زمینه برندینگ تخصص دارد؟

قبل از تنظیم تقویم محتوایی تاریخ‌ها را چک کنید. در تاریخ‌های خاص محتواهای خاصی را منتشر کنید. برای مثال اگر کسب و کار شما در زمینه یکی از زیر شاخه‌های مهندسی است، برای انتشار محتوا در روز مهندس برنامه خاصی را در نظر بگیرید.

 

تقویم محتوایی سوشال

مطالب را با توجه به نیازها و اهداف کسب و کار اولویت بندی کنید. برای مثال اگر برندینگ از اهداف دیگر برای شما مهم‌تر است انتشار چندین مطلب در زمینه برند و کسب و کار در زمان مناسب می‌تواند به شدت موثر باشد.

محتوای سوشال مدیا خود را جدی بگیرید. تنظیم یک تقویم محتوایی موثر برای انتشار به موقع محتوا در فضای شبکه‌های اجتماعی، نقش موثری در جذب مخاطب خواهد داشت.

حتماً رقبا و همکاران حوزه کاری خود را را بررسی کنید. تلاش کنید محتوای شما از آنچه در فضای وب وجود دارد کامل‌تر باشد. علاوه بر این سعی کنید شکاف‌های محتوایی رقبای خود را بفهمید و از این طریق برای خود مزیت ایجاد کنید.

آیا شما برای تقویم محتوایی خود در سال جدید به نکات بالا توجه کرده‌اید؟

 

نتیجه گیری: هدف شما از تدوین تقویم محتوایی چیست؟

شما برای سال جدید چه برنامه محتوایی را دنبال خواهید کرد؟ آیا تنظیم تقویم محتوایی در برنامه شما قرار دارد؟ اگر اینطور نیست توصیه می‌کنیم هرگز از اهمیت تقویم محتوایی غافل نشوید و مزایای استفاده از آن را از دست ندهید. اغلب اوقات به دلیل کوتاهی در وقت گذاشتن برای این کار، کسب و کارها نتایج مطلوبی از بازاریابی محتوایی خود به دست نمی‌آورند. در نتیجه ممکن است ناامید شوند. 

برای جلوگیری از این مشکلات کافیست برای تنظیم یک تقویم محتوایی کمی وقت بگذارید و سپس از نتایج به دست آمده شگفت زده خواهید شد. به یاد داشته باشید که همواره باید تقویم خود را مرور کنید و آن را انعطاف پذیر نگه دارید. از این طریق می‌توانید مسائلی را نیز که به طور غیرمنتظره رخ می‌دهد تحت کنترل داشته باشید.

در این مقاله تلاش کردیم هر آنچه را که لازم است شما به عنوان مدیر یک کسب و کار درباره تقویم محتوایی بدانید جمع آوری کنیم. اگر سوالی در زمینه نحوه ایجاد تقویم محتوایی و یا کار با ابزار مختلف در این زمینه دارید، با متخصصان بلاگ گرندیما در میان بگذارید تا در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ مناسب را دریافت کنید.

 نظرات کاربران

نظر تازه ای ثبت کنید