تجربه کاربری روی سئو چه تاثیری می‌گذارد؟ مشتریان قلب تپنده هر کسب و کاری هستند و بدون وجود آنها هیچ کسب و کاری سرپا نمی‌ماند، پس اینجاست که اهمیت تجربه کاربری کاربران در سایت اهمیت پیدا می‌کند. تمام تلاش‌ سازمان‌ها، شرکت‌ها، استارت آپ‌ها و حتی کسب و کارهای سنتی در این است که به بهترین شکل ممکن مخاطبان هدف‌شان را به سوی خود جذب کنند. این کار باعث می‌شود که مخاطبان به مشتریانی وفادار تبدیل شوند. 

یکی از این راه‌های جذب و حفظ مخاطب در دنیای دیجیتالی شده امروز، بهبود تجربه کاربری یا UX است که خود به عنوان قلب محصولات و خدمات دیجیتالی شناخته می‌شود و درهای جدیدی را به روی صاحبان کسب و کار باز کرده است. 

تجربه کاربری یا UX، روی تجربه‌ای که کاربر به دست می‌آورد، تمرکز دارد و در تمام مراحل انجام کار، سعی می‌کند شعار «حق با کاربر است» را به خاطر بسپارد و به آن عمل کند. تجربه کاربری حرف‌های زیادی برای کسب و کارهایی دارد که به دنبال جذب مشتریان وفادار هستند و دوست دارند در دنیای دیجیتال به عنوان یک برند معتبر شناخته شوند. پس همراه‌مان باشید تا در این مقاله از جنبه‌های مختلف به بررسی تجربه کاربری یا UX بپردازیم و با شیوه‌های اثرگذاری آن روی کسب و کارهای اینترنتی آشنا شویم. 

سرفصل‌ این مطلب

تجربه کاربری یا UX چیست؟ 

شاید بهتر باشد پیش از این که به سراغ تعریف مفهومی تجربه کاربری برویم، کار را از ترجمه کلمه‌ای تجربه کاربری یا UX آغاز کنیم. UX که در منابع فارسی گاهی آن را به صورت یو ایکس نیز می‌نویسند، مخفف دو کلمه User و Experience در زبان انگلیسی است. همان‌طور که می‌دانید User در زبان انگلیسی به معنی کاربر و Experience به معنی تجربه است و User Experience در کنار هم، تجربه کاربری معنا می‌دهد. 

اما این تجربه کاربری دقیقا چیست، چه هدفی را دنبال می‌کند و چطور در کسب و کارهای دیجیتال یا حتی غیر دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گیرد؟

تجربه کاربری تمام آن رفتارها، احساسات و نگرش‌هایی است که یک کاربر در زمان استفاده از یک محصول یا خدمت خاص دارد و تجربه می‌کند. زمانی که یک کاربر از خدمات و محصولات‌تان استفاده می‌کند، یک خاطره‌ای از تعامل با شما و محصول شما در ذهن او نقش می‌بندد که از این خاطره و حسی که برای او به جای می‌ماند، به عنوان تجربه کاربری یاد می‌کند. 

 

طراحان تجربه کاربری تمام تلاش خود را می‌کنند تا با مطالعه همین احساسات، ترجیحات، انتظارات و نیازهای کاربر او را به آن چیزی که می‌خواهد برساند. اگر بتوانید یک تجربه کاربری خوب برای کاربر خود بسازید، متوجه می‌شوید که میزان استفاده و دسترسی به سایت یا اپلیکیشن یا هر محصول و خدمتی که ارائه می‌کنید، بالاتر رفته و میزان رضایت کاربر از شما نیز بیشتر شده است. 

 

شما در تجربه کاربری از روش‌ها و شیوه‌هایی متفاوتی استفاده می‌کنید تا محصولاتی دقیقا متناسب با نیاز بازار هدف‌تان طراحی کنید. زمانی می‌توانیم بگوییم یک محصول تجربه کاربری عالی دارد که به سادگی قابل استفاده باشد و کاربر را تشویق کند تا بیشتر و بیشتر از محصولات طراحی شده توسط شما استفاده کند.

 

تجربه کاربری

مسلما دوست دارید کاربران‌تان بهترین تجربه ممکن را در زمان حضور در وبسایت یا اپلیکیشن شما داشته باشند و محصولات و خدمات‌تان را به دیگران پیشنهاد بدهند. به همین دلیل است که می‌گوییم تجربه کاربری قلب فرایند تولید محصول است اما متاسفانه هنوز بسیاری از کسب و کارها اهمیت آن را درک نکرده‌اند. 

 

 چرا UX برای توسعه کسب و کار مفید است؟

تا به اینجا به تعریف تجربه کاربری سایت پرداختیم و با مفهوم کلی آن آشنا شدیم. در ادامه می‌خواهیم به این مسئله بپردازیم که چرا کسب و کارها باید برای طراحی تجربه کاربری محصولات خود زمان بگذارند و چطور می‌توانند از این طریق درآمد و مشتریان خود را افزایش بدهند؟

 

۱- مجذوب کردن کاربران 

زمانی که یک کاربر تصمیم می‌گیرد برای رفع یکی از نیازهای خود سراغ وبسایت یا اپلیکیشن شما بیاید، شما تنها چند ثانیه زمان دارید که روی او اثرگذار باشید. آنها در این چند ثانیه تصمیم می‌گیرند که آیا طراحی این وبسایت یا اپ به اندازه‌ای خوب و قوی است که به استفاده از آن ادامه بدهند یا اینکه نه، آن را کنار بگذارند. اینگیجمنت یا تعامل (Engagement | به معنی درگیرشدن کاربر با محتوا یا طراحی سایت شما) هم نقشی اساسی در این زمینه بازی می‌کند. تنها در صورتی که کاربران شما اپ یا وبسایت‌تان را جذاب و درگیرکننده ببیند، حاضر می‌شوند کار در اپ یا وبسایت را ادامه بدهند، در غیر این‌صورت به سرعت آن را ترک می‌کنند. 

 

۲- افزایش رضایت خاطر مشتری و بهبود نرخ بازگشت سرمایه

یک طراحی خوب به کاربران شما این نوید را می‌دهد که یک محتوای خوب نیز در انتظار آنهاست. اگر طراحی اپ یا وبسایت‌تان زیبا باشد و کاربران بتوانند به راحتی درون آن حرکت کنند، به آسانی به آنچه که می‌خواهند برسند و در کل تجربه کاربری خوبی داشته باشند، نرخ رضایت بالایی هم خواهند داشت. یک مشتری خوب و راضی با کمال میل حاضر می‌شود، وبسایت یا اپ شما را به دیگران معرفی کند و تعداد مشتریان شما را بالا ببرد. در نتیجهنرخ بازگشت سرمایه (ROI) شما هم بالا می‌رود. 

user experience and seo

 

۳- صرفه جویی در هزینه و زمان 

هیچ کس از وبسایت یا اپی که پر از مشکل است و نتیجه‌ای برای او دربرندارد، خوشش نمی‌آید. اگر سرمایه‌گذاری درستی روی طراحی تجربه کاربری و تضمین کیفیت داشته باشید، کمتر این احتمال وجود دارد که مشتریان‌تان در زمان استفاده از اپ یا وبسایت به مشکل بر بخورند. یک محصول بی‌نقص، به آپدیت‌های مداوم نیاز ندارد و این اجازه و فراغ بال را به شما می‌دهد تا تمرکزتان روی دیگر جنبه‌های کسب و کارتان باشد. 

 

۴- برجسته شدن در فروشگاه‌های اپلیکیشن

کاربران شما می‌توانند بهترین طرفداران شما شوند. در مورد اپلیکیشن‌های تلفن‌های همراه، اپ استورها معمولا برنامه‌هایی را مورد توجه قرار می‌دهند که محبوبیت بالایی دارند و از کاربران نظر مثبت می‌گیرند. این در معرض توجه قرار گرفتن به شما کمک می‌کند تا بسیار بیشتر از قبل کاربر به سوی خود جلب کنید. حالا اگر اپ شما یو ایکس خوبی داشته باشد، کاربرانی خواهد داشت که استفاده از این اپلیکیشن را در اولویت می‌گذارند و به آن امتیاز خوبی می‌دهند. نظرات مثبت کاربران راضی و خوشحال می‌تواند اپ شما را به اوج خود برساند. 

 

دلیل دیگری که اهمیت تجربه کاربری یا UX را به خوبی نشان می‌دهد و می تواند انگیزه‌ای برای طراحان اپلیکیشن شما باشد. 

 

۵- افزایش ارتباط با مشتری

بسیاری از وبسایت‌ها محصولات یکسانی می‌فروشند؛ اما مشتریان آنهایی را انتخاب می‌کنند که تجربه کاربری موثرتر و آسان‌تری دارند. هر اندازه که نرخ نتایج بازدید شما بالاتر می‌رود، به این معنی است که میزان ارتباط مشتری با شما نیز بالاتر رفته است. 

 

۶- هزینه پشتیبانی کمتر 

اگر وبسایت یا اپ شما تجربه کاربری یا یو ایکس درست و خوبی داشته باشد، کار با وبسایت یا اپلیکیشن را برای کاربران راحت‌تر می‌سازد. کاربر در یک طراحی UX خوب راحت‌تر می‌تواند به خدمات و محصولاتی که وبسایت ارائه می‌کند دسترسی داشته باشد و به تمام سوال‌هایش در زمان جست‌وجو در وبسایت یا اپ برسد. وقتی که این اتفاق می‌افتد نیاز به تماس با تیم پشتیبانی از طریق ایمیل یا تماس کمتر می‌شود و به این صورت میزان هزینه پشتیبانی در کسب و کار شما نیز پایین‌تر می‌آید. 

 

مطالعه مقالات زیر پیشنهاد می‌شود:

۱- ایمیل مارکتینگ چطور منجر به رونق کسب و کار شما می‌شود؟

۲- اتوماسیون بازاریابی دیجیتال چه نقشی در مدیریت کسب و کارها دارد؟

 

 

۷- پشتیبانی از سئو 

یک طراحی کاربری خوب می‌تواند سهم چشمگیری در بهبود سئو سایت داشته باشد. هدف نهایی تمام موتورهای جست‌وجو این است که اطلاعات مورد نیاز کاربر را در کمترین زمان ممکن، در اختیار کاربر قرار بدهند. فاکتورهای زیادی نیز برای در نظر گرفتن نرخ انگیجمنت (Engagement) کاربر وجود دارد که طراحی تجربه کاربری سایت یا UX خوب، می‌تواند اثری مستقیم و قدرتمند روی این قضیه داشته باشد.

 

 

۸- افزایش وفاداری به برند

وفاداری به برند، تمایل مصرف کننده به استفاده چندباره از محصولات یک برند خاص، به جای استفاده از محصول یا خدمات برندهای دیگر است. یک تجربه کاربری خوب باعث می‌شود مشتریان شما نه تنها بار اول، که بارهای بعدی نیز برای خرید محصول به سراغ شما بیایند؛ چرا که تجربه خوبی از خرید یا استفاده از کالا و خدمات شما داشته‌اند. 

اگر تجربه کاربری که کاربران در زمان استفاده از محصولات شما به دست می‌آوردند عالی باشد، به طور دائم از خدمات و محصولات شما استفاده می‌کنند و به برند و برندینگ شما وفادار می‌شوند. 

brand loyalty and UX

 

سرمایه‌گذاری روی تجربه کاربری روشی تضمین شده برای بازگشت سرمایه

موفق‌ترین و نوآورترین شرکت‌ها در جهان، بین ۱۲ تا ۱۴ درصد منابع خود را برای تقویت توانایی طراحی‌شان اختصاص می‌دهند. سرمایه‌گذاری که در نهایت به تعامل بیشتر کاربر با کسب و کار، رضایت بالای مشتری، افزایش نرخ اینگیجمنت (Engagement) و در نهایت بازگشت سرمایه می‌شود.

نتایج یک سری تحقیقات نتایج جالبی را در این زمینه نشان می‌دهد: 

  1. ۹۰ درصد کاربران گزارش داده‌اند که به دلیل عملکرد ضعیف یک اپلیکیشن، استفاده از آن را کنار گذاشته‌اند. 
  2. ۸۶ اپ‌هایی که از روی گوشی‌های موبایل حذف شده‌اند، به دلیل مشکلاتی که در عملکرد یا طراحی داشتند، از میدان به در شده‌اند.
  3. ۸۸ درصد کاربران آنلاین به دلیل تجربه بدی که در هنگام بازدید از یک وبسایت داشته اند، تمایل کمی به بازگشت به آن وبسایت نشان داده‌اند. 

 

اگر کسب و کار شما در حال دیجیتالی شدن است، باید هوشمندانه عمل کنید و برای ایجاد یک تجربه کاربری یا UX خوب برای کاربر زمان و هزینه صرف کنید. مطمئن باشید این هزینه خیلی سریع به سمت شما باز می‌گردد و تبدیل به یکی از بهترین سرمایه‌گذاری‌هایی می‌شود که برای کسب و کارتان انجام داده‌اید. 

 

ارتباط تجربه کاربری با رابط کاربری چیست؟ 

خب تا به اینجا متوجه شدیم که طراحی تجربه کاربری یا یو ایکس دیزاین (UX Design) روی تجربه‌ای که کاربر به دست می‌آورد تمرکز دارد و در تمام مراحل انجام کار، به دنبال این است که شعار «حق با کاربر است» را عملی کند. اما در دنیای دیجیتال زمانی که سخن از طراحی وبسایت یا اپلیکیشن یا نرم افزار به میان می‌آید، نوع دیگری از طراحی نیز مطرح می‌شود که به آن UI Design یا طراحی رابط کاربری می‌گویند. UI نیز مانند UX عبارتی مخفف است و به کلمات User Interface اشاره دارد. 

 

اما ارتباط UX  با UI در چیست و چطور به بحث ما مربوط می‌شود؟ 

حتما در جست‌وجو برای خدمات و محصولات مختلف به وبسایت‌ها و اپ‌هایی برخورد کرده‌اید که به زیبایی هر چه تمام طراحی شده‌ و برای مدت زمان زیادی شما را درگیر خود ساخته‌اند. برای اینکه به چنین مرحله‌ای برسیم باید 4 مولفه را در کنار هم داشته باشیم که در ادامه به این مولفه‌ها می‌پردازیم: 

۱- رابط کاربری یا UI

رابط کاربری شامل صفحه‌ها، دکمه‌های کنترل و بسیاری عناصر بصری دیگری می‌شود که به ما کمک می‌کند به راحتی از یک نرم افزار یا اپلیکیشن یا سایت استفاده کنیم. UI مسئول زیبایی و ظاهر هر صفحه‌ای است که در پلتفرم‌های مختلف می‌بینیم، با آن کار می‌کنیم و تعامل داریم. 

 طراح رابط کاربری یا UI Designer یک طراح گرافیکی است و کارش این است اپ یا وبسایت یا نرم افزار را طوری طراحی کنند که رابط کاربری جذابی داشته باشد و تعامل با آن برای کاربر راحت باشد. 

 

۲- تجربه کاربری یا UX

 که به طور مفصل درباره آن صحبت کردیم و شامل تجربه‌ای می شود که کاربر در زمان استفاده از سایت یا اپلیکیشن به دست می‌آورد. 

 طراح UX یا تجربه کاربری روی تجربه‌ای که کاربران در زمان استفاده از یک اپ یا وبسایت به دست می‌آورد، فعالیت می‌کند. طراح تجربه کاربری از طریق روش‌های مختلف بر رابط کاربری طراحی شده نظارت دارد و تعیین می کند این رابط کاربری طراحی شده، چه تجربه‌ای برای کاربر خلق می‌کند. 

 

تفاوت UI و UX در چیست؟

رابط کاربری و تجربه کاربری مهارت‌های جداگانه‌ای هستند، در حل مشکلات پیش روی‌شان از راه حل‌های متفاوتی استفاده می‌کنند و برای انجام کارهای‌شان از روش‌ها و ابزارهای مختلفی بهره می‌برند. 

 

طراح تجربه کاربری تصمیم می‌گیرد چطور رابط کاربری یک سایت عمل کند، در حالی‌ که طراح رابط کاربری تصمیم می‌گیرد رابط کاربری یک سایت چطور به نظر برسد. تیم یو ایکس روی بخش‌های مختلف وبسایت یا اپلیکیشن کار می‌کند تا ببیند مثلا دکمه‌های طراحی شده و مورد استفاده تا چه اندازه با نیازهای کاربر همخوان است.

در حالی که تیم یو آی، روی زیبایی شناسی المان‌های مختلفی که روی صفحه ظاهر می‌شود کار می‌کند.  

 

 

به عنوان مثال فرض کنید که در حین فرایند طراحی، به چند دکمه اضافی برای کنترل محتوای سایت نیاز است، چیزی که UI سایت یا اپلیکیشن را تغییر می‌دهد. در این حالت، تیم UX تعیین می‌کند بهترین روش برای جانمایی این دکمه‌ها چست و بعد از آن تیم UI دست به کار می‌شود و طرح قبلی که وجود داشت را به روزرسانی می‌کند. 

تجربه کاربری و رابط کاربری

برای رسیدن به نتیجه مطلوب باید همکاری تنگاتنگی بین این دو تیم وجود داشته باشد تا در نهایت محصول نهایی هم ظاهر خوبی داشته باشد و هم تجربه خوبی برای کاربر به ارمغان بیاورد.  

UI بدون UX مانند نقاشی است که بدون فکر روی بوم کشیده شده باشد، در حالی که UX بدون UI مانند قاب مجسمه‌ای است که هیچ مجسمه‌ای درون آن دیده نمی‌شود. یک تجربه عالی محصول با UX شروع می‌شود و پس از آن با UI ادامه‌ پیدا می‌کند. 

 

یک طراح تجربه کاربری باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

طراحی تجربه کاربری شغلی است که نیاز به دانش کدنویسی، تحلیل رفتار کاربران، طراحی دیجیتال و تحقیق و پژوهش دارد. اگر می‌خواهید طراحی وبسایت یا اپ یا نرم افزارتان یوزفرندلی (کاربر پسند) باشد، باید از طراحان تجربه کاربری کمک بگیرید. آنها با کمک تحلیل رفتار کاربر، از مسائلی که روی رفتار انسان‌ها اثر می‌گذارد کمک می‌گیرند تا نیازها و واکنش‌های کاربران خود را بهتر بشناسند. 

طراحان حرفه ای UX/UI، وبسایت‌ها، اپ ها و دیگر محصولات را به گونه‌ای طراحی می‌کنند که کاربران در زمان جست‌وجو در سایت یا خرید، بهترین تجربه و احساس را چه از نظر بصری و چه از نظر عملکردی داشته باشند. 

از دیگر مهارت‌هایی که یک طراح تجربه کاربری باید داشته باشد می‌توان به گزینه‌های زیر اشاره کرد: 

  • مهارت‌ پیدا کردن مشکلات و ارائه راه حل
  • طراحی و اجرای A/B تست
  • پیاده سازی مفاهیم طراحی صفحه
  • طراحی تعاملی
  • همدلی کردن با کاربران

 

تجربه کاربری سایت چطور روی سئو تاثیر می‌گذارد؟

تا به اینجا از تجربه کاربری گفتیم و درباره اینکه چطور می‌تواند روی موفقیت کسب و کار اثر بگذارد، صحبت کردیم. برای بخش پایانی مقاله می‌خواهیم به این موضوع بپردازیم که رابطه بین سئو و تجربه کاربری چگونه است و این دو چه اثری روی یکدیگر دارند. 

سئو چیست؟ همان‌طور که به احتمال زیاد می‌دانید، سئو مجموعه فعالیت‌هایی است که روی یک وبسایت انجام می‌شود تا رتبه بهتری در صفحه نتایج موتورهای جست‌وجو به دست بیاورد و کاربران بیشتری را به سوی خود جذب کند..  

سئویی که درست اعمال شده باشد، کاربران مرتبط بیشتری به سوی خود جذب و از میزان وابستگی کسب و کار به تبلیغات پولی کم می‌کند. برای اینکه کاربران به صورت ارگانیک به محتوای وبسایت شما برسند و ببینند آنچه که به آن نیاز دارند در نزد شما هست یا خیر، باید از تکنیک‌های درست سئو استفاده کنید. 

 

سئو و UX هر دو هدف یکسانی دارند: خلق بهترین تجربه برای کاربر

گوگل مهم‌ترین موتور جست‌وجویی است که در دنیای دیجیتال وجود دارد و اکثر فعالیت‌های سئو در راستای استانداردهایی که گوگل برای ارزیابی محتوای وبسایت‌ها دارد، انجام می‌شود. این موتور جست‌وجو در سال‌های گذشته بهبود تجربه کاربران را به عنوان هدف اصلی خود قرار داده و برای رسیدن به آن در این سال‌ها به سرعت پیشرفت کرده است. 

 

گوگل برای اینکه به این هدف خود برسد و نتایجی باکیفیت، قابل اعتماد و مرتبط با جست‌وجوی کاربر به آنها ارائه بدهد، تغییرات زیادی را در صفحات نتایج جست‌وجو خود ایجاد و الگوریتم های جست‌وجوی خود را به طور دقیق به روزرسانی کرده است. یکی از این الگوریتم‌ها، الگوریتم رنک برین Rank Brain است که با تجربه کاربری سایت یا UX رابطه مستقیمی دارد.

 

تاثیر الگوریتم رنک برین بر رتبه‌بندی سایت شما 

رنک برین (Rank Brain) یکی از مهم‌ترین الگوریتم‌هایی است که گوگل از آن برای رتبه‌بندی سایت در صفحات جست‌وجو استفاده می‌کند. این الگوریتم با بررسی یک سری متغیرهای موثر در سئو، به گوگل اطلاع می‌دهد که آیا بازدیدکننده ها از زمان حضورشان در یک سایت و جست‌وجو در آن، لذت برده‌اند یا خیر؟

این حقیقت که کاربران به راحتی و بدون دردسر بتوانند در سایت از یک صفحه به صفحه دیگری بروند، روی لینک‌های داده شده کلیک کنند و زمان زیادی را در صفحات مختلف سایت بگذرانند و بارها و بارها به همان سایت سر بزنند، این علامت را به گوگل می‌دهد که این سایت کاربر پسند است و یو ایکس خوبی دارد. 

از طرفی دیگر اگر یک کاربر سایت شما را بدون انجام دادن کاری ترک کند، دوباره به سراغ موتورهای جست‌وجو برود و دیگر به سراغ سایت شما نیاید، به گوگل این اخطار را می‌دهد که سایت شما به خوبی بهینه نشده است یا اینکه به کاربر درستی نمایش داده نمی‌شود. 

 

مثالی از همراهی سئو و تجربه کاربری 

فرض کنید شما یک فروشگاه اینترنتی لباس زنانه دارید. از طرفی دیگر یک کاربر برای خرید یک مانتوی اسپرت به گوگل مراجعه کرده است و از او می‌خواهد بهترین فروشگاه‌ها برای خرید مانتوی اسپرت را به او نشان بدهد. گوگل نیز در سریع‌ترین زمان ممکن، فهرستی از بهترین سایت‌ها برای خرید مانتوی اسپرت را به کاربر نشان می‌دهد. 

 

UX و سئو

خوشبختانه سئو سایت شما به اندازه‌ای خوب بوده که در این فهرست در رتبه‌های بالایی قرار داشته و توجه کاربر را به سمت شما جلب کرده است. کاربر روی لینک سایت شما کلیک می‌کند و وارد آن می‌شود. اینجاست که UX وارد عمل می‌شود و نقش خود را بازی می‌کند.

اگر سایت شما طراحی UX خوبی داشته باشد، می‌تواند کاربر را به راحتی به منوی خرید مانتوی اسپرت برساند، فرم‌های خرید و ارسال محصولی را که به خوبی طراحی شده‌اند در اختیار او قرار بدهد و تجربه و خاطره‌ای خوب از خرید در سایت شما برای او به ارمغان بیاورد.  

هر اندازه که کاربر از فرایند خرید خود لذت بیشتری ببرد و احساس بهتری به او دست بدهد، ترغیب می‌شود در دفعات بعدی هم برای خرید به سایت شما مراجعه و آن را به دیگران نیز معرفی کند. 

می‌بینیم که چطور سئو و تجربه کاربری در کنار هم می‌توانند میزان موفقیت کسب و کار شما را بالا ببرند و باعث بهبود آگاهی از برند شما نیز شوند. 

 

روش‌هایی برای بهبود سئو و تجربه کاربری سایت 

مثال بالا به بهترین شکل نشان داد که تلاش های شما در زمینه سئو بدون در نظرگرفتن تجربه کاربری به ثمر نمی‌نشیند و از طرف دیگر طراحی سایت بر اساس UI/ UX بدون بهینه‌سازی کردن آن از ابتدا برای موتورهای جست‌وجو، اشتباهی بزرگ است. به همین دلیل در ادامه به بررسی روش‌هایی می‌پردازیم که باعث بهبود سئو و تجربه کاربری سایت به طور همزمان می‌شوند. 

 

۱- بهبود سرعت لود صفحات سایت

سرعت لود سایت همیشه به عنوان یکی از مهم‌ترین فاکتورهای رتبه‌بندی سایت از طرف گوگل در نظر گرفته می‌شود و این اواخر نیز اهمیت بیشتری پیدا کرده است. هر ثانیه تاخیری که در باز شدن وبسایت صورت می‌گیرد، ۱۱ درصد میزان بازدید از سایت را کاهش می‌دهد. همچنین سرعت پایین صفحات باعث می‌شود میزان نرخ تبدیل (CRO) در سایت نیز آسیب ببیند و کاربر هم تجربه خوبی به دست نیاورد. 

 

۲- ساده سازی کردن معماری سایت

معماری سایت نشان می‌دهد که صفحات یک وبسایت چطور تنظیم و منو بندی شده و محتواها به چه شکلی در آن قرار گرفته‌اند. از دید سئو، یک معماری خوب وبسایت به این معنی است که گوگل بتواند به راحتی صفحه مورد نظر شما را پیدا و آن را در حافظه خود ذخیره و ایندکس کند. 

از دید تجربه کاربری نیز معماری سایت اهمیت بسیاری دارد، از این نظر که کاربران بتوانند به راحتی در صفحه‌های مختلف سایت حرکت کنند و با استفاده از بخش منو به آسانی به قسمت مورد نظر خود برسند. به همین دلیل است که باید حرکت در سایت خود را آسان‌تر کنید، دکمه‌های منوی خوبی طراحی کنید و مطمئن شوید هیچ صفحه‌ای از وبسایت شما بیش از ۴ کلیک با صفحه اصلی فاصله ندارد. 

 

۳- سرمایه‌گذاری روی ریسپانسیو بودن وبسایت 

با افزایش هر روزه استفاده از موبایل توسط کاربران، بهینه‌سازی سایت برای موبایل اهمیت بسیار زیادی پیدا کرده است. گوگل این روزها نسخه موبایل سایت شما را به جای نسخه دسکتاپی آن ایندکس می‌کند و نداشتن یک سایت ریسپانسیو، می‌تواند به شدت به رتبه سایت شما آسیب برساند. ریسپانسیو بودن سایت به این معنی است که صفحات سایت شما در موبایل یا تبلت به خوبی به نمایش درآید، محتواهای صفحه‌ها در آنها به هم نریزد و تمام دکمه‌ها یا منوها روی موبایل یا تبلت به درستی کار کند. 

پس هدف شما باید این باشد که سایت‌تان هم برای موبایل و هم دسکتاپ کاربرپسند باشد، مساله‌ای که طراح تجربه کاربری باید توجه زیادی به آن بکند و از این طریق باعث بهبود سئوی سایت شود.

 

نتیجه گیری: آیا طراحی تجربه کاربری فرایندی تمام نشدنی است؟

حتی بعد از اینکه طراحی محصول کامل شد، کار طراح تجربه کاربری تمام نمی‌شود. طراحی تجربه کاربری فرایندی تمام نشدنی است. هر وبسایت یا اپلیکیشنی باید در دوره‌های زمانی مختلف به روزرسانی شود تا بتواند خود ترندهای جدید جست‌وجو و رفتار همیشه متغیر کاربر خود را وفق دهد.

برای طراحان این مهم است که نیازهای در حال تکامل مشتری و کسب و کار را بشناسند تا بتوانند پلتفرم خود را برای استفاده بهینه کاربر بهبود ببخشند. به عنوان مثال به پلتفرم‌های بزرگ شبکه‌های اجتماعی مانند فیسبوک، اینستاگرام و یوتیوب نگاه کنید. آیا تجربه کاربری شما در طول سال‌ها در این پلتفرم‌ها تغییر نکرده است؟ نظرات و پیشنهادات خو در خصوص استفاده و پیاده سازی طراحی تجربه کاربری در سایت خود را با ما در میان بگذارید.

 

 نظرات کاربران

نظر تازه ای ثبت کنید