با ورود به سال جدید باید برای پیشبرد اهداف بازاریابی خود و بخصوص بودجه تبلیغات آنلاین برنامه‌ریزی درستی داشته باشید. همانطور که می‌دانید تبلیغات یکی از روش‌های خوب برای رسیدن به این اهداف است. اما تبلیغات چقدر هزینه دارند؟ آیا به اندازه که باید موثر و مفید هستند؟ به نظر شما هر تبلیغی را می‌توان در پلتفرم دلخواه منتشر کرد؟ اگر به دنبال پاسخ این سوالات هستید در ادامه متن با ما همراه باشید.

اگر هرگز برای تبلیغات خود در بازاریابی دیجیتال، بودجه تعیین نکرده‌اید، می‌توانید سال جدید را با رعایت قوانین کلی تدوین بودجه برای تبلیغات شروع کنید. در این مقاله تمامی آنچه را که یک مدیر باید درباره نحوه مدیریت بودجه تبلیغات دیجیتال بداند برای شما جمع‌آوری کرده‌ایم. پس تا انتهای متن با ما همراه باشید.

 

 

تبلیغات دیجیتال چیست؟

تبلیغات دیجیتال فرایند انتشار مطالب تبلیغاتی از طریق سیستم عامل‌های آنلاین مانند رسانه‌های اجتماعی و سایت‌ها است. امروزه افراد تایم زیادی از روز را در اینترنت و فضای آنلاین سپری می‌کنند. شما می‌توانید این موضوع را به عنوان یک مزیت در نظر بگیرید و از طریق تبلیغات در فضای آنلاین، محصولات خود را مستقیماً به مخاطب هدف نمایش دهید.

 

مطابق آمارهای ارائه شده در  گوگل:

۳۵ درصد از جستجوهای انجام شده، درباره محصولات هستند. علاوه بر این بیش از ۳.۵ میلیارد جستجو در طول روز در موتورهای جستجو انجام می‌شود. 

در این میان شما می توانید با استفاده از تبلیغات دیجیتال از این فضا برای پیشبرد اهداف کسب و کار خود استفاده کنید. با درک این آمارها، به احتمال زیاد به اهمیت تعیین بودجه برای تبلیغات دیجیتال پی بردید. اما این نوع تبلیغ چه مزایای دیگری دارد؟

تبلیغات دیجیتال

 

مزایای تبلیغات دیجیتال چیست؟

با استفاده از تبلیغات دیجیتال می‌توانید به بهترین شکل خودتان را به مخاطب هدف معرفی کنید و محصولات و خدمات خود را به نمایش بگذارید. انجام تبلیغات در فضایی که اکثر مردم در آن حضور مستمر و فعال دارند، می‌تواند به شدت مفید و موثر باشد. مزایای زیر از جمله مزایای تبلیغات در فضای آنلاین است:

این روش از تبلیغات مقیاس پذیر است

به این معنا که شما می‌توانید میزان هزینه انجام شده و نرخ بازگشت سرمایه (ROI) به دست آمده را با هم مقایسه کنید و میزان سود و ضرر را محاسبه کنید. محاسبه افزایش و کاهش نرخ تبدیل (CTR) در این روش آسان‌تر است.

بودجه تبلیغات دیجیتال

تبلیغات دیجیتال معمولا مقرون به صرفه هستند

این تبلیغات در دوره زمانی محدودی بازدیدکنندگان زیادی را به سمت شما هدایت می‌کند. در همین نقطه اهمیت شناسایی مخاطب هدف مشخص می‌شود. برای مثال اگر کسب و کار شما جوشکاری و آهن‌بری است، نمی‌تواند برای تبلیغات به یک خانم بلاگر در اینستاگرام برای تبلیغات مراجعه کنید.

مخاطبین هدف خود را با دقت شناسایی کنید

شما می‌توانید با کمی هوش و دقت مخاطب هدف خود را شناسایی کنید. برای این کار باید حوزه فعالیت خود را کاملا بشناسید و بدانید با چه افرادی سروکار دارید. انجام این کار با استفاده از تبلیغات دیجیتال و تدوین یک استراتژی خوب برای تبلیغات بسیار آسان‌تر است.

تبلیغات دیجیتال روشی بهینه برای برندینگ هستند

اگر مسیر درستی برای انجام یک تبلیغ طی کنید، مخاطبان زیادی شما را خواهند شناخت.

 

در ادامه درباره اهمیت‌های تدوین یک استراتژی تبلیغاتی عالی می‌خوانید.

 

اهمیت تبلیغات دیجیتال در کسب و کار شما

تبلیغات و مارکتینگ قدمت بسیار زیادی دارد. احتمالاً از شروع کسب و کارها و خرید و فروش کالاها تبلیغات وجود داشته است و افراد برای معرفی خود از روش‌های مختلفی استفاده می‌کردند. امروزه و در قرن بیست و یکم همه چیز رابطه تنگاتنگی با اینترنت دارد. بنابراین شما نیز باید برای پیشبرد اهداف بازاریابی کسب و کار خود از تبلیغات دیجیتال بهره‌مند شوید. 

تعیین بودجه تبلیغات دیجیتال در هنگام تدوین استراتژی دیجیتال مارکتینگ بسیار مهم است.

با توجه به افزایش چشم‌گیر حضور مردم در فضای آنلاین چرا می‌خواهید این فرصت را برای معرفی خود از دست بدهید؟

علاوه بر تمام موارد بالا توجه داشته باشید که با انجام تبلیغات دیجیتال تازه در ابتدای راه خواهد بود. در ادامه فرآیند باید با تدوین یک برنامه مناسب بتوانید مشتری‌های جدید را برای خرید محصولات و خدمات قانع کنید. همچنین باید بتوانید این فرایند را به گونه‌ای مدیریت کنید که مراجعه دوباره مشتری به شما تضمین شود.

تعیین بودجه تبلیغات دیجیتال

هر سال بازاریابی دیجیتال اهمیت بیشتری نسبت به سال قبل پیدا می‌کند. شما باید همگام با پیشرفت‌های روزانه فناوری، برای بازاریابی دیجیتالی خود بودجه بیشتری را تعیین کنید تا بتوانید در مقایسه با تلاش‌های سنتی خود برای تبلیغات، پیشرفت بیشتر کسب و کار خود را مشاهده کنید.

اما سوال بعدی اینجاست که چگونه می توان بودجه تبلیغات دیجیتال را مدیریت کرد؟

 

چگونه بودجه تبلیغات خود را مدیریت کنیم؟

همانطور که می دانید برای تبلیغات باید هزینه‌های مختلفی را پرداخت کنید. در نتیجه بعد از این که اهداف تبلیغاتی خود را مشخص کردید باید بدانید که تا چه حد می‌توانید برای تبلیغات بودجه تعیین کنید. مدیریت منابع مالی در تبلیغات بحث بسیار مهم است زیرا سود و زیان پروژه تبلیغاتی را مشخص می‌کند.  ‌

 

همچنین خواندن مقالات زیر پیشنهاد می‌شود:

۱- آموزش جامع داستان سرایی (Storrytelling) - مرحله به مرحله

۲- بهینه سازی نرخ تبدیل (CRO) چیست؟ راهنمای جامع برای بهینه سازی آن

۳- ۱۰ گام موثر در تدوین استراتژی سئو

برای تعیین بودجه تبلیغات روش‌های مختلفی وجود دارد برای مثال شما می‌توانید از قبل مبلغی خاصی را برای این کار در نظر بگیرید. همچنین می‌توانید بودجه را بر مبنای درصدی از میزان فروش تعیین کنید. در نهایت شما باید روشی را انتخاب کنید که اهداف شما را تامین می‌کند.

 

در هنگام تامین منابع مالی تبلیغات دیجیتال، بهتر است به سوالات زیر پاسخ دهید. از این طریق، بهترین برنامه‌ریزی را انجام دهید:

 1. پروژه تبلیغاتی مد نظر تا چه اندازه اهداف کسب و کار را تامین می‌کند؟
 2. آیا با توجه به تمامی هزینه ها، تبلیغات انجام شده بازدهی لازم را دارد؟
 3. مخاطب هدف در تبلیغات چه کسانی هستند؟
 4. مشتریان جلب شده با تبلیغات، در طولانی مدت ماندگار خواهند بود؟
 5. چه فضایی برای نمایش تبلیغات مناسب‌تر خواهد بود؟

 

۳ روش رایج در تبلیغات دیجیتال

برای سرمایه گذاری بر روی تبلیغات دیجیتال روش‌های زیادی وجود دارد. جالب است بدانید این روش‌ها همواره در حال بهینه شدن و به روز رسانی هستند. الگوریتم شبکه‌های اجتماعی و موتورهای جستجو همواره در حال تغییرند و این مسئله ایجاب می‌کند تا شما برای تبلیغات در این فضا استراتژی خاصی داشته باشید.

یکی از گام‌های مهم انتخاب روش مناسب برای تبلیغات است. در ادامه سه روش برای معرفی آنلاین کسب و کار را به شما معرفی خواهیم کرد که هر کدام مزایا و معایب خاصی دارد. در نهایت نیازها و اهداف شما هستند که در تعیین روش به شدت موثر خواهند بود. 

روش های رایج تبلیغات دیجیتال

۱- ایمیل مارکتینگ

تبلیغات از طریق ایمیل یکی از بهترین روش‌هایی است که می‌توانید با استفاده از آن اهداف تجاری و بازاریابی خود را دنبال کنید. ایمیل مارکتینگ به شما امکان می‌دهد که مستقیماً با مخاطب هدف در ارتباط باشید و آنچه را که می‌خواهید بشنوند و ببینند با آن‌ها در میان بگذارید. بازاریابی از طریق ایمیل باعث می‌شود بتوانید مخاطبان خود را دسته‌بندی کنید و با توجه به نیازی که دارند محتوای مناسب را برای آنها ارسال کنید.

ایمیل مارکتینگ

 

تلاش کنید در بودجه‌بندی تبلیغات دیجیتال خود ایمیل مارکتینگ را در نظر داشته باشید؛ زیرا نتایج ارزشمندی را برای شما به همراه خواهد داشت.

 

۲- سوشال مدیا مارکتینگ

شبکه‌های اجتماعی به عنوان مکانی که عده کثیری از مردم در طول شبانه روز در آن‌ها حضور دارند، بهترین مکان برای انجام تبلیغات دیجیتال است. زمانی که در حال تدوین یک استراتژی سوشال مدیا مارکتینگ قوی هستید، تبلیغات را فراموش نکنید.

 

اگر می‌خواهید درباره کانال‌های ارتباطی دیجیتال بیشتر بدانید، مطالعه مقاله بهترین کانال‌های ارتباطی دیجیتال برای کسب و کارهای آنلاین را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

 

social media ,arketing

حضور فعال در شبکه‌های اجتماعی علاوه بر تبلیغات مزایای زیاد دیگری نیز دارد:

 • فضای صمیمی برای ارتباط با مخاطب را برای شما فراهم می‌کند.
 • با حضور در شبکه‌های اجتماعی به بهترین شکل رقبای خود را بررسی کنید.
 • کمک به ایجاد یک برند اختصاصی نیز از دیگر مزایای حضور در سوشال مدیا است.

 

۳- تبلیغات کلیکی

تبلیغات کلیکی یا PPC یک استراتژی عالی برای کمک به کسب و کار شما است.

مطابق آمارهای ارائه شده:

بیش از ۶۵ درصد از کل جستجوها در گوگل، در نهایت به کلیک روی آگهی PPC ختم می‌شوند.

 

برای دستیابی به نتایج بهتر از این شیوه تبلیغات در اولین گام باید لیست مشخصی از کلمات کلیدی داشته باشید. علاوه بر گوگل می‌توانید با شرکت‌های دیگری برای ایجاد یک کمپین PPC اقدام کنید. کامل شدن استراتژی‌های تبلیغاتی شما در این زمینه به تدریج فرصت‌های عالی برای تبدیل بیشتر مخاطبان به مشتری به وجود خواهد آمد.

 

گام‌های تدوین بودجه تبلیغات دیجیتال 

همانطور که می‌دانید همه کسب و کارها نمی‌تواند از یک استراتژی برای تبلیغات دیجیتال استفاده کنند.

تعیین بودجه برای تبلیغات، انتخاب فضای مناسب و ارزیابی میزان دسترسی به اهداف بازاریابی در کسب و کارهای مختلف مراحل متفاوتی خواهد داشت.

 

اگرچه نمی‌توان مبلغ مشخصی را برای بودجه تبلیغات دیجیتال تعیین کرد و یا معیارهای خاصی برای موفقیت در دستیابی به اهداف مشخص کرد، اما در نهایت تدوین یک استراتژی تبلیغاتی موفق به چارچوب‌های خاصی احتیاج دارد. با مطالعه ادامه این مطلب این چارچوب‌ها را بشناسید.

برخی از این چارچوب‌ها را قبل از شروع فرایند تبلیغات ارزیابی کنید:

 

۱- تعیین اهداف تبلیغاتی

همانطور که می‌دانید در مدیریت کسب و کار هر کاری با هدف خاصی انجام می‌شود. تبلیغات نیز به همین شکل است. فرایند بازاریابی در انواع کسب و کار با اهدافی مانند برندینگ، کسب درآمد، افزایش فروش در طولانی مدت و جذب مخاطب واقعی انجام می شود. اما هدف شما چیست؟

قبل از هر گامی شما باید بدانید که با چه هدفی دارید تبلیغات می‌کنید. بدون داشتن یک هدف مشخص در تکمیل فرایند بازاریابی به مشکل بر خواهید خورد. برای مثال اگر ندانید که هدف شما صرفاً افزایش فروش و کسب درآمد است و یا برندینگ، انتخاب پلتفرم مناسب برای تبلیغات آنلاین سخت خواهد بود.

کمپین دیجیتال

 

۲- انتخاب پلتفرم مناسب

بعد از اینکه هدف خود را به طور واضح ارزیابی کردید، زمان انتخاب یک پلتفرم مناسب فرا می‌رسد. انتخاب پلتفرم مناسب رابطه مستقیمی با نوع کسب و کار شما دارد.

برای مثال:

 1. اگر یک فروشگاه آنلاین لباس دارید سیستم‌عامل‌های قابل حمل مانند تلفن‌ها و تبلت‌ها هستند.
 2. اما اگر یک شرکت برای ارائه خدمات تجاری دارید، تبلیغات در فضای سایت و همچنین ایمیل مارکتینگ برای شما مناسب‌تر خواهد بود.

در آخر تصمیم گیرنده نهایی شما خواهید بود. با شناخت دقیق کسب و کار و سنجش آنچه که برای پیشرفت بیشتر به آن نیاز دارید، پلتفرم مناسب را انتخاب کنید.

 

۳- محاسبه هزینه تبلیغات

جالب است بدانید مطابق آمارها در بسیاری از کسب و کارها با وجود کاهش بودجه و درآمد کلی شرکت، بودجه بازاریابی و تبلیغات همچنان افزایش می‌یابد. این مسئله نشان دهنده تمرکز بالای کسب و کارها بر برندینگ و حفظ مشتریان است.

به احتمال زیاد شما جمله تبلیغات هزینه نیست سرمایه است را شنیده‌اید. در مدیریت بودجه تبلیغات دیجیتال باید موارد زیادی ارزیابی شود.

برای مثال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آیا تبلیغات به اندازه هزینه انجام شده، بازدهی خواهد داشت؟
 • مشتریان جذب شده دائمی خواهند بود؟
 • تاثیر تبلیغات بر برندینگ شما  تا چه حد زیاد خواهد بود؟

سایر کارهایی که برای تعیین بودجه تبلیغات دیجیتال باید بررسی شود را باید بعد از این فرایند محاسبه کنید.

 

۴- ارزیابی نرخ تبدیل

بعد از اینکه فرایند معرفی کسب و کار شما انجام شد، باید نرخ تبدیل خود را ارزیابی کنید.

به عبارت دیگر باید نسبت تعداد افرادی را که با تبلیغات، محصولات شما را مشاهده کرده‌اند  نسبت به افرادی که با مشاهده تبلیغ برای خرید کردن از شما اقدام کرده‌اند ارزیابی کنید.

مثال زیر را بخوانید تا این مفهوم برای شما واضح‌تر شود:

تصور کنید برای تبلیغ محصولات خود اینفلوئنسر مارکتینگ در اینستاگرام بهره گرفته‌اید و از این طریق توانسته‌اید ۱۰ هزار مخاطب (فالوئر) جدید به دست آورید. اگر از این ۱۰هزار نفر،۳ هزار  نفر برای خرید محصولات شما قانع شده باشد، نرخ تبدیل شما سه دهم خواهد بود.

نرخ تبدیل در تبلیغات آنلاین

ارزیابی این نرخ یکی از مهمترین گام‌ها در ارزیابی موفقیت و یا عدم موفقیت کمپین تبلیغاتی شماست.

 

 

۵- ارزش طول عمر مشتری

Lifetime value و یا به عبارتی ارزش طول عمر مشتری نشان می‌دهد که با گذشت زمان چه قدر سود و درآمد از طریق یک مشتری داشته‌اید. برای محاسبه نرخ LTV باید مجموعه درآمدی را که در یک سال از مشتری خود به دست آورده‌اید در میانگین مدت زمانی که مشتری از شما خرید کرده است ضرب کنید. 

طبیعتاً هر چقدر این نرخ بیشتر باشد، نشان دهنده این است که موفقیت شما هم بیشتر بوده است.

راهکارهای زیادی برای افزایش نرخ LTV وجود دارد. برای مثال:

 1. بهبود تجربه کاربری مخاطبان را در نظر داشته باشید.
 2. همواره پیشنهادات قانع کننده داشته باشید.
 3. محصولات و خدمات خود را به صورت واضح معرفی کنید
 4. روند خرید کردن را آسان کنید.
 5. برای مخاطبان گارانتی و امکان مرجوع کردن محصولات را در نظر بگیرید.

شما چه راهکارهای دیگری را برای حفظ یک مخاطب در طول زمان می‌شناسید؟

 

۶- محاسبه کل درآمد و نرخ ROI

محاسبه میزان سودی که از یک کمپین تبلیغاتی به دست آوردید گام نهایی در سنجش موفقیت استراتژی تبلیغاتی شما خواهد بود. اگر نرخ ROI شما در پایان کمپین، از تمامی هزینه‌هایی که کردید بیشتر باشد این به معنی موفقیت شما خواهد بود.

با فهمیدن این نکات، در برنامه ریزی برای اقدامات بعدی خود، می‌توانید دقیق‌تر و مطمئن تر عمل کنید. آزمون و خطا و فهم نقاط ضعف و قوت یک کمپین تبلیغاتی به شما کمک می‌کند تا اشتباهات قبلی خود را در ادامه مسیر کسب و کار، تکرار نکنید.

در تدوین یک استراتژِی موفق تبلیغاتی استفاده از قانونی که در ادامه مطرح کرده‌ایم، می‌تواند بسیار مفید باشد.

 

قانون 70-20-10 در بودجه بندی تبلیغات

هنگام انجام تبلیغات با رعایت قانون 70-20-10 به بهترین شکل این فرایند را بهینه کنید. مطابق این قانون شما باید:

۷۰ درصد از وقت و سرمایه خود را برای زمان حال در نظر بگیرید.

باید بتوانید تمامی جنبه های فعالیت‌های خود را در نظر بگیرید و با تمرکز بر بخشی که بهترین نتایج را برای کسب و کار شما ایجاد می‌کند، پیشرفت خود را تضمین کنید و نتایج ارزشمندی به دست آورید.

۲۰ درصد از زمان و سرمایه خود را برای آینده بودجه بندی کنید.

 

 

برای کسب درآمد بیشتر و پیشرفت کسب و کار، باید بخشی از استراتژی های خود را برای آینده در نظر بگیرید. برای مثال ایجاد یک خط تولید جدید و یا ارائه خدمات بیشتر به مخاطبان و در نظر گرفتن یک بودجه برای آن، باعث می‌شود بتوانید تحقق اهداف تجاری و بازاریابی خود را به بهترین شکل تضمین کنید.

به ۱۰ درصد از وقت، سرمایه و زمان خود فعالیت‌های جدید اختصاص دهید.

اگرچه تعیین بودجه اختصاصی برای این بخش ریسک بالایی دارد، اما در نهایت سرمایه‌گذاری در این بخش فرصت کنار زدن رقبا و ایجاد مزیت را برای شما فراهم می‌کند. سرمایه گذاری در ایده‌های آزمایشی و یا فناوری‌های در حال ظهور از جمله فعالیت‌هایی است که می‌توانید بخشی از سرمایه خود را برای پیشرفت، در این بخش قرار دهید.

 

یک استراتژی تبلیغاتی خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

یک استراتژی تبلیغاتی خوب باید تامین کننده اهداف و نیازهای کسب و کار شما باشد. پس همانطور که گفتیم اولین گام در تدوین استراتژی تبلیغات در فضای آنلاین باید با هدف مشخصی انجام شود.‌ بودجه بندی تبلیغات دیجیتال باید به گونه‌ای باشد که هزینه های انجام شده نسبت به بازدهی که در طول زمان وجود داشته است کمتر باشد.

به عبارت دیگر یک تبلیغ خوب باید سودآور باشد و اهداف مالی را تامین کند.

با توجه به اهداف مختلفی که کسب و کارها از انجام تبلیغات دارند، سنجش موفقیت یک کمپین معیارهای یکسانی ندارد. اما در نهایت یک تبلیغ خوب باید در زمان مناسب و پلتفرم مناسب نمایش داده شود تا به پیشبرد اهداف کمک کند. علاوه بر این مدیران کسب و کارها باید بدانند برای چه کسی تبلیغات می‌کند.

تبلیغات آنلاین

به عبارت دیگر باید مخاطب هدف را بشناسید؛ در غیر این صورت بازدهی تبلیغات دیجیتال به شدت کاهش می‌یابد.

معرفی خدمات و محصولات کسب و کار در فرایند تبلیغات دیجیتال، باید جذاب و خاص باشد بگونه‌ای که بتواند احساسات مخاطب را درگیر کند. راهکارهای زیادی برای این کار وجود دارد. برای مثال استفاده از افراد مشهور و قهرمانان جامعه در تبلیغات و یا ارائه آمار و ارقام دقیق از جمله این راهکارها است. اما آیا این راهکارها برای همه کسب و کارها موثر خواهد بود؟

 

نتیجه گیری: استراتژی خاص خود را داشته باشید

شما باید به عنوان مدیر یک کسب و کار، برای راه اندازی کمپین تبلیغات دیجیتالی، اهداف بازاریابی و تجاری خود را در نظر داشته باشید. آگاهی از علوم به روز حوزه کسب و کار در طراحی بهترین ایده‌های تبلیغاتی، به شما کمک خواهد کرد. انتخاب فضای مناسب برای تبلیغات نیز گام مهمی است که بی‌توجهی به آن اهداف شما را به خطر می‌اندازد.

بودجه تبلیغات دیجیتال را متناسب با اهداف و نیازها در نظر بگیرید. شما می‌توانید با رعایت تمام مسائلی که در این متن برای شما آورده ایم، مدیریت بودجه تبلیغات دیجیتال خود را به بهترین شکل بهینه کنید. 

تمامی مواردی را که برای موفقیت در حوزه تبلیغات دیجیتال در کسب و کارتان به آن نیاز دارید در این مقاله مطرح کردیم. بحث تبلیغات دیجیتال به عنوان یکی از بخش‌های مهم در تدوین استراتژی دیجیتال مارکتینگ، در نظر گرفته می‌شود. برای موفقیت در این حوزه کافیست تمامی نکات ارائه شده در این مقاله را رعایت کنید. اگر نقطه مبهمی برای شما وجود دارد، در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

 

 

 نظرات کاربران

نظر تازه ای ثبت کنید