برندینگ چیست ؟ نحوه ایجاد و مدیریت برندی را که به شناخته شدن، علاقمندی و الویت کسب و کار شما کمک می کند کشف کنید. محصول فقط محصول نیست، درست است؟ برند کوکاکولا چیزی بیشتر از یک نوشابه است. یا برند استارباکس فقط یک قهوه نیست؛ همچنین ری بن تنها یک عینک آفتابی نیست.

ارتباط با این محصولات باعث کسب تجربه هایی می شود و ما آنها را با در نظر گرفتن این تجربه می خریم. بهتر از این، این تجارب همان تجربه هایی هستند که موسسین یک شرکت دوست دارند شما این چنین تجربه ای را داشته باشید. به همین دلیل است که ما یک برند می سازیم.

شرکت هایی که برندهای قوی را خلق می کنند می دانند که برند آنها باید در همه جا باشد و بتواند همه جا زندگی کند، از زبان کپشن اینستاگرام آنها گرفته تا پالت رنگ در آخرین بیلبورد و مواد به کار رفته در بسته بندی هایشان! شرکت ها باید بدانند که نام آنها فراتر از برچسب برند آنهاست.

نتیجه چه می شود؟ این برند ها از بین گزینه های زیاد شناخته شده و مورد علاقه انتخاب می شوند.

چه کسی آن برند را نمی خواهد؟ ما می دانیم و به همین دلیل است که ما این راهنما را ایجاد کردیم تا شما را در ایجاد و مدیریت یک برند قوی تجهیز کند و به تحسین، به خاطر سپردن و ترجیح دادن کسب و کار شما کمک می کند.

قبل از اینکه به اهمیت برند و نحوه ساختن آن بپردازم، اجازه دهید به اصول اولیه برگردیم. 

 

برند چیست

پیش از اینکه بدانیم برندینگ چیست لازم است ابتدا کمی درباره برند نیز بدانیم. برند چیست؟ برند یک ویژگی یا مجموعه ای از ویژگی هایی است که یک سازمان را از دیگری متمایز می کند، یک برند معمولاً از یک نام، شعار، لوگو یا نماد، طرح، صدای برند و موارد دیگر تشکیل شده است. همچنین به تجربه کلی مشتری هنگام تعامل با یک کسب و کار به عنوان خریدار، مشتری، فالور شبکه های اجتماعی، یا صرفاً رهگذر برمی گردد.

 

برندینگ چیست (‌Branding)

برندینگ (‌Branding) چیست؟

برندینگ چیست ؟ برندینگ فرآیند تحقیق، توسعه و استفاده از یک ویژگی یا مجموعه ای از ویژگی های متمایز در سازمان شماست تا مصرف کنندگان آن بتوانند ارتباط بین برند شما را با محصولات یا خدمات شما را آغاز کنند. برندینگ (‌Branding‌‌) یک فرآیند تکراری است و مستلزم برقراری ارتباط با قلب مشتری و بیزینس شماست که به دلایل مختلف مهم است، بعدا به این موارد می پردازیم.

 

برندینگ و اهمیت برند (Brand awareness)

اهمیت برند سازی یکی از مهم ترین مقولات در برندینگ است. برند شما بدون شک یکی از مهمترین دارایی های سازمان شماست و به سازمان شما هویت می بخشد، بیزینس شما را به یاد ماندنی می کند، مصرف کنندگان را به خرید از شما ترغیب می کند، از بازاریابی (مارکتینگ) و تبلیغات شما پشتیبانی می کند و باعث افتخار کارمندان شما می شود.

برندینگ می تواند عاملی تعیین کننده برای مصرف کنندگان در زمانی باشد که می خواهند درباره خرید از شما تصمیم گیری کنند. مطابق با نظرسنجی جهانی، تقریباً 60٪ از خریداران از برندهایی که می شناسند خرید می کنند و 21٪ نیز کالایی را خریداری می کنند چون برند آن را می پسندند.

حتما بخوانید:  10 روش بهبود تجربه کاربری (UX) در سایت های (E-commerce)

برندینگ به کسب و کار شما هویتی فراتر از محصول یا خدمات آن می دهد. به مصرف کنندگان محصولی را ارائه می دهد تا با آنها ارتباط برقرار کرده و مصرف کنندگان نیز با آن ارتباط برقرار کنند.

دانستن اینکه برندینگ چیست و همچنین اعمال برندینگ، کسب و کار شما را به یاد ماندنی می کند. این چهره شرکت شما است و به مشتریان کمک می کند که بیزینس شما را در هر رسانه ای به طور یکپارچه نمایش داده شود. برندینگ از تلاش های بازاریابی و تبلیغاتی شما پشتیبانی می کند و با شناخت و تأثیرگذاری بیشتر به رشد برندینگ شما کمک می کند.

برند سازی باعث غرور و افتخار کارمندان شما می شود. هنگامی که برای شرکت خود برند می سازید، نه تنها به کسب و کار خود هویت شغلی می دهید، بلکه یک محل کار معتبر و بسیار مورد توجه می سازید. برند سازی قوی، کارمندان قدرتمندی را پرورش می دهد.

 

شرایط و اصول اولیه برندینگ که باید بدانیم 

در اینجا برخی دیگر از واژه یا اصطلاحات مرتبط با برند وجود دارد که باید بدانید. آنها همچنین نمایانگر اهمیت و ارزش برندسازی کسب و کار شما هستند. در ادامه به معرفی مهم ترین اصول اویله برندینگ می پردازیم:

برندینگ و آگاهی از برند (Brand awareness)

پیش از آنکه بدانیم باید برای ایجاد آگاهی از برند چه کار کنیم نیازمند این هستیم که بدانیم آگاهی از برند چیست؟ آگاهی از برند به میزان آشنایی عموم مردم و مخاطبان هدف شما با برند شما بر می گردد. آگاهی زیاد از برند منجر به این می شود که از برندها به عنوان های «پرطرفدار یا ترند»، «پر سر و صدا» یا «محبوب» یاد شود. آگاهی از برند از اهمیت زیادی برخوردار است؛ زیرا مصرف کنندگان در صورت عدم آگاهی از برند شما نمی توانند از شما خرید کنند.

آگاهی از برند (Brand awareness)

برندینگ قوی باعث شناخته شدن کسب و کار شما می شود.

برندینگ و تعمیم برند یا بسط برند (Brand extension)

بسط های برند زمانی استفاده می شود که شرکت ها برند خود را برای تولید محصولات جدید در صنایع و بازارهای جدید «گسترش یا بسط» می دهد. مورس چمن زن هوندا را در نظر بگیرید. تعمیم برند به شرکت ها (یا افراد) اجازه می دهد تا از آگاهی و ارزش برند برای درآمد بیشتر و متنوع سازی خطوط تولید استفاده کنند. 

برندینگ قوی درآمد بیشتری به همراه می آورد.

برندینگ و هویت برند (Brand identity)

ایجاد هویت برند در بسیاری از کسب و کارها جزو دشوارترین مسائل است که لازمه آن دانستن پاسخ این سوال است: هویت برند چیست؟ یا در حقیقت هویت برند شما چیست؟ هویت برند شخصیت کسب و کار شما و قولی است که شما به مشتریان خود می دهید. این همان چیزی است که شما می خواهید به مشتریانتان پس از تعامل با برند شما به آنها عرضه کنید. هویت برند شما معمولا تشکیل شده از ارزش های شما، نحوه برقراری ارتباط با محصول یا خدمات شماست و همچنین آنچه که می خواهید مردم هنگام تعامل با آن احساس کنند.

برندینگ قوی به کسب و کار شما بیش از یک نام می افزاید.

برندینگ و مدیریت برند (Brand management)

مدیریت برند به فرآیند ایجاد و حفظ برند شما اشاره دارد و شامل مدیریت عناصر ملموس و مشهود برند شما (راهنمای سبک، بسته بندی و پالت رنگ) و عناصر نامشهود (نحوه درک آن توسط مخاطبان هدف و پایگاه مشتری) برند شماست. برند شما یک دارایی زنده است و به همین دلیل باید از آن مدیریت شود.

برند سازی قوی نیاز به نگهداری مداوم دارد.

تشخیص یا شناخت برند (Brand recognition)

تعریف شناخت برند را می دانید؟ تشخیص یا شناخت برند به این معناست که یک مشتری (به طور ایده آل در بین مخاطبان هدف شما) بتواند بدون دیدن نام کسب و کار شما مثلا از طریق دیدن لوگو، شعار، بسته بندی، شنیدن صدا یا تبلیغات شما، برند شما را بشناسد. مفهوم تشخیص برند همتراز با فراخوان برند، یعنی توانایی تفکر در مورد یک برند بدون هیچ گونه مشخصه دیداری و شنیداری می باشد.

حتما بخوانید: دیجیتال مارکتینگ چیست؟ هرآنچه که باید بدانید (آموزش جامع)

برندینگ قوی کسب و کار شما را در ذهن ماددگار می کند.

اعتماد به برند (Brand trust) در برندینگ چیست

اعتماد به برند چیست ؟ اعتماد به برند به میزان اعتقاد مشتریان و مصرف کنندگان برند شما برمی گردد. آیا وعده و وعیدهای بازاریابی خود را عملی می کنید؟ آیا فروشندگان و خدمات مشتری شما فراتر از این است؟ این موارد می تواند اعتماد را در بین مشتریان شما ایجاد کند. با توجه به آمار جهانی 25٪ مردم در مشاغل بزرگ احساس اطمینان می کنند. پس از آنکه تعریف اعتماد به برند را دانستید بهتر است به ارزیابی برند خود بپردازید.

برندسازی قوی باعث اعتماد شما به مشتریان می شود.

برندینگ و ارزیابی برند (Brand valuation)

در انتها رسیدیم به اینکه ارزیابی برند چیست؟ ارزیابی برند، ارزیابی تجاری برند شما است که از درک، بازشناخت یا تشخیص و اعتماد مصرف کننده حاصل می شود. مفهوم ارزیابی برند با ارزش ویژه برند همراه است. یک برند قدرتمند می تواند کسب و کار شما را برای سرمایه گذاران، سهامداران و خریداران بالقوه ارزشمند کند.

برندینگ قوی ارزش کسب و کار شما را افزایش می دهد.

شرایط و اصول اولیه برند سازی که باید بدانیم

 

نحوه ایجاد یک برند در برندینگ

در ایجاد یک برند موارد زیادی تاثیرگذار هستند که هنگام ساخت یک برند قوی باید آنها را در نظر گرفت. بنابراین، هنگامی که در این راستا حرکت می کنید، ایده ها را در یک دفترچه یادداشت کنید. تشخیص دهید که برندینگ یک فرآیند تکراری است، بنابراین هنگامی که به brainstorm یا طوفان مغزی می پردازید و برند خودتان را ایجاد می کنید، ممکن است برخی از این مراحل را تکرار کنید.

1. مخاطبان هدف خود را تعیین کنید

برند سازی منجر به آگاهی، بازشناخت، اعتماد و درآمد می شود که ابتدا در مورد آن صحبت کردیم. اما بگذارید یک قدم به عقب برگردیم و بفهمیم که اینها از کجا ناشی می شوند: مصرف کنندگان و نه فقط هر مصرف کننده ای بلکه مخاطبان و مشتریان هدف شما!

اگر برند شما با مخاطب شما طنین انداز نشود، منجر به آگاهی، بازشناخت، اعتماد و درآمد نخواهد شد. اینجا جایی است که صحبت از تحقیقات بازار هدف می شود.

قبل از فشردن قلم به کاغذ، باید بدانید که برند شما با چه کسی صحبت می کند. محصول شما در خدمت چه کسانی است؟ مشتری ایده آل شما کیست؟ در وهله اول چرا کسب و کارتان را ایجاد کردید؟

آنچه در مورد بازار هدف خود و شخصیت های خریدار یاد می گیرید در تصمیمات شما درباره برند تأثیرگذار است، بنابراین این مرحله را در اولویت اول خود قرار دهید.

2. بیانیه ماموریت (mission statement) ایجاد کنید

بیایید به سوالی برگردیم که در مرحله قبل پرسیدیم: چرا کسب و کار خود را ایجاد کردید؟ پاسخ به این امر به شما کمک می کند تا بیانیه ماموریت خود را بسازید که هدف شما را به عنوان یک سازمان مشخص می کند.

قبل از اینکه بتوانید برندی بسازید که مخاطبان شما آن را تشخیص دهند، به آن ارزش دهند و به آن اعتماد کنند، باید بتوانید با هدفی که کسب و کار شما ارائه می دهد، ارتباط برقرار کنید. سپس، هر بخشی از برند شما (لوگو، برچسب، تصویر، صدا و شخصیت) بتواند نشان دهنده مأموریت و چشم انداز شما باشد.

بیانیه مأموریت شما یک بلوک اصلی از متن مربوط به برند شماست که شامل این سوالات است که چرا سازمان شما وجود دارد و چرا مردم باید به برند شما اهمیت دهند.

3. ارزش ها، کیفیت ها و مزایای منحصر به فرد خود را تعریف کنید

احتمالاً مشاغل زیادی در صنعت و تجارت شما وجود دارد. تمرکز بر روی بازار رقابتی خود آسان است (و زمان و مکان برای تجزیه و تحلیل رقابت وجود دارد)، اما در حال حاضر بیایید روی صنعت شما تمرکز کنیم.

آنچه کسب و کار شما دارد که هیچ کس دیگری نمی تواند آن را تقلید کند (از نظر قانونی) چیست؟ مشخص است برند شما!

به همین دلیل، شما باید اطمینان حاصل کنید که برند شما از عناصری تشکیل شده باشد که فقط متعلق به شماست و از آن عناصر الهام گرفته باشند، عناصری مانند ارزش ها، مزایا و کیفیت هایی که شرکت شما را منحصر به فرد می کند.

حتما بخوانید:‌

لحظه ای وقت بگذارید و لیستی تهیه کنید که کسب و کار شما را از دیگران متمایز می کند. ما در مورد ویژگی های محصول (مانند ظاهر، اجزا یا قابلیت ها) صحبت نمی کنیم ما می گوییم که محصولات یا خدمات شما چگونه زندگی را بهبود می بخشد و به موفقیت کمک می کند.

4. دارایی های بصری خود را ایجاد کنید

در این مرحله، شما باید مخاطبان هدف خود، بیانیه ماموریت خود و ویژگی های منحصر به فرد سازنده کسب و کار خود را درک کنید. اگر با اطمینان بتوانید این مراحل را نام ببرید وبه آنها تسلط دارید، زمان آن رسیده است که سراغ یکی از جذاب ترین قسمتهای برندینگ یعنی طراحی بصری بروید: مثل لوگو، پالت رنگ، تایپوگرافی (فونت ها)، آیکون گرافی و سایر اجزای بصری شما.

حتما بخوانید: تحلیل محتوا - مراحل آنالیز و تحلیل محتوا به صورت گام به گام

هنگامی که این عناصر بصری را ایجاد می کنید، با ترکیب و استفاده از دارایی های بصری خود دست به ایجاد مجموعه ای از دستورالعمل ها یا گایدلاین های مربوط به برند خود (یا راهنمای سبک برند) می زنید. با این کار اطمینان حاصل می کنید که هرکسی که برندینگ جدید شما را استفاده می کند پیوسته و دقیق این کار را انجام می دهد.

توجه: طراحی می تواند به همان اندازه ترسناک و هیجان انگیز باشد. یا یک متخصص با تجربه طراحی لوگو و هویت استخدام کنید یا کارتان را با چند تمپلیت طراحی مفید شروع کنید.

5. صدای برند خودتان را پیدا کنید

در مرحله بعد، مولفه یا عنصر شنیداری برند خود را در نظر بگیرید. اگر شما با برند خود گفتگویی داشته باشید یا پیام کوتاهی به شما ارسال شود چه صدایی خواهد داشت؟

اینکه با بازار هدف خود چطور ارتباط برقرار می کنید نیز بخشی از برندینگ شما محسوب می شود. شما می خواهید صدای برندی را تعریف کنید که با مخاطب شما ارتباط برقرار کند و صدای شما توسط مخاطبتان شنیده شود که اگر اینطور نباشد مخاطبان شما احتمالاً به صدای برندتان توجه نمی کنند. به همین دلیل، از اینکه یک مرحله به عقب برگردید دریغ نکنید و با کسانی که صحبت می کنید آشنا شوید.

از کمپین های تبلیغاتی و کپشن رسانه های اجتماعی گرفته تا پست های بلاگ و داستان برند، اطمینان حاصل کنید که لحن شما در تمام محتوای شما سازگار باشد. به مخاطبان خود فرصت دهید تا با برند شما آشنا شوند و یاد بگیرند که صدای برندتان را تشخیص دهند. بهتر از این، روی صدای سرگرم کننده و فان تسلط داشته باشید چرا که مشتریانتان منتظر تازه های رسانه های اجتماعی و به روزرسانی های ایمیل شما هستند.

مثال یک برند واقعی: میل چیمپ (MailChimp) 

میل چیمپ  (MailChimp)یک نمونه عالی برند است که با لحنی سازگار و همینطور واضح صحبت می کند. وقتی از برنامه رایگان آنها برای کسب و کار کوچک خود استفاده کنید، همیشه هنگام دریافت ایمیل آنها و رابط کاربری آنها خنده تان می گیرد از نسخه وب خود گرفته تا صدای ایمیل و کپشن های رسانه های اجتماعی! MailChimp صدای برند و شخصیتی ساخته که شخصی، سرگرم کننده و در دسترس است. توضیح بخش های فنی یک محصول نرم افزاری (مانند تست A / B) دشوار است، اما MailChimp بر این مقوله نیز مسلط است.

6. برندینگ خودتان را عملی کنید

برند شما فقط در صورتی برند می شود که روی آن کار شود. وقتی کار طراحی تمام شد و برند جدید خودتان (یا تغییر برند یا به اصطلاح ری برند rebrand) ، آن را در هر بخش کوچکی از کسب و کار خود ادغام کنید. بیشتر توجه کنید تا اطمینان حاصل کنید که برند شما در هرجایی که کسب و کار شما با مشتریان ارتباط برقرار می کند، نمایش داده شود. در ادامه به چند نکته می پردازیم که برای استفاده از برند شما در سازمانتان است.

برندینگ چست

سایت اینترنتی

لوگو، پالت رنگ و تایپوگرافی مربوط به خود را در وب سایت خود پخش کنید. در گایدلاین های برند خود از هیچ چیز به جز دارایی های از پیش تعریف شده خود استفاده نکنید. سایت شما بخش عمده هویت شرکت شما است، اگر نشان دهنده برند شما نباشد، فقط تجربه ناخوشایندی از مشتری را به ارمغان می آورد. همچنین، مطمئن شوید که همگی نسخه وب، call-to-action ها و توضیحات محصول، صدای برند شما را منعکس کنند.

شبکه های اجتماعی

همه تصاویرپروفایل، کاور آرت (cover art) و تصاویر دارای برند باید نمایانگر برند شما باشد، مثلا لوگوی خودتان را در عکس پروفایل خود قرار دهید؛ این باعث می شود مشتریان بتوانند کسب و کار شما را راحت تر تشخیص دهند. مثلا در سایت خود، اطمینان حاصل کنید که تمام اطلاعات پروفایل، پست ها و کپشن ها صدای برند شما را منعکس کنند.

بسته بندی

اگر شما کسب و کارتان دارای محصولات فیزیکی باشد، محصول شما احتمالاً ملموس ترین راه تعامل مشتریان با برند شماست. به همین دلیل، بسته بندی شما باید نشان دهنده برندینگ جدید شما شامل طراحی، رنگ، اندازه و احساس باشد.

حتما بخوانید: چگونه به تیم سئو خود آموزش دهیم - راهنمای گام به گام

تبلیغات

از آنجا که تبلیغات (دیجیتال و چاپی) اغلب برای ایجاد آگاهی از برند و معرفی برند به مصرف کنندگان شما مورد استفاده قرار می گیرند، این اهمیت دارد که بتوانند برندینگ شما را نمایش دهند. در واقع، برندینگ شما باید روند ایجاد تبلیغات را آسان تر کند شما با استفاده از راهنمای سبک برند خود، می دانید که باید تبلیغات شما چگونه نمایش داده شود و چه نوع محتوایی ایجاد کنید.

فروش و خدمات به مشتری

یک برند فقط به اندازه افراد پشت صحنه قوی است و اگر افراد شما با برند شما کار نکنند یعنی از برند شما استفاده نکنند، فایده ای برای برند شما نخواهد داشت. علاوه بر این، برند شما از بازاریابی شما کاربرد بیشتری دارد. تیم فروش و خدمات مشتری خود را از گایدلاین های برند خود آگاه کنید و از آنها بخواهید که از آن استفاده کنند، به ویژه از آنهایی که مستقیماً با مشتریان در ارتباط هستند، چه آنهایی که نسخه نمایشی (دمو) محصول با برندینگ را به اشتراک می گذارند یا به سوالات پشتیبانی مشتری پاسخ می دهند، همه آنها را تشویق کنید تا از لوگو، شعار، تصاویر و صدای برندتان استفاده کنند.

 نظرات کاربران

نظر تازه ای ثبت کنید