درباره اینفلوئنسر مارکتینگ چه می‌دانید؟ با افزایش روزافزون حضور کاربران در فضای اجتماعی، اینفلوئنسر مارکتینگ به عنوان یکی از موثرترین راه‌ها برای بازاریابی در کسب و کارهای مختلف شناخته شد. آمارها نشان می‌دهد ۷۵ درصد از افراد برای خرید یک محصول قبل از هر چیزی، به شبکه‌های اجتماعی مراجعه می‌کنند نظرات سایر کاربران را مطالعه می کنند. اینفلوئنسر مارکتینگ به عنوان یکی از بهترین روش‌های بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی، از دو جنبه مفید است:

 • برندها و شرکت‌ها به کاربران معرفی می‌شوند.
 • کاربران دسترسی آسان‌تری به محصولات و خدمات مورد نظر خود خواهند داشت.

در این مقاله همه چیز را درباره اینفلوئنسر مارکتینگ و ضرورت آن برای کسب و کارها بخوانید.

اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟

اینفلوئنسر مارکتینگ راهی برای معرفی کسب و کارها در فضای آنلاین، توسط افرادی است که از جایگاه خاصی برخوردارند. این جایگاه خاص می‌تواند به دلیل تعداد بالای مخاطب و حتی جایگاه اجتماعی افراد موثر باشد. به عبارتی در اینفلوئنسر مارکتینگ صاحبین مشاغل و کسب و کارها تلاش می‌کنند با استفاده از جایگاه افراد موثر برند خود را به مخاطب هدف معرفی کنند. 

اینفلوئنسرها معمولاً مخاطبان زیادی را درگیر می‌کنند. بنابراین با انتشار هر محتوا و پیامی توجه کاربران زیادی جلب خواهد شد. در نتیجه برندها می‌توانند با معرفی کسب و کار خود از این طریق، در معرض توجه قرار بگیرند و مخاطبان زیادی را جذب کند.

اینفلوئنسر مارکتینگ

اینفلوئنسر مارکتینگ به معنای استفاده از تاثیر گذاری افراد مشهور است. اما اشتباه نکنید. همیشه نباید افرادی که بیشترین مخاطب را دارند انتخاب کنید. اینفلوئنسر مارکتینگ روش برای تعامل با افرادی است که مخاطبان هدف شما آنان را دوست دارند.  به عبارتی می‌توان گفت در اینفلوئنسر مارکتینگ نیز مانند سایر روش‌های بازاریابی آنلاین شناخت مخاطب هدف یکی از مهم ترین مراحل است. درباره مراحل تدوین استراتژی اینفلوئنسر مارکتینگ در ادامه همین مقاله مطالب مفید را برای شما جمع آوری کرده‌ایم.

در یک تعریف کلی اینفلوئنسر مارکتینگ عبارت است از:

استراتژی است که مشاغل در آن تلاش می‌کنند از طریق مشارکت و همکاری با کاربران محبوب و مشهور در رسانه‌های اجتماعی، محصولات و خدمات خود را به کاربران هدف معرفی کنند.

 

در ادامه ضرورت‌های اینفلوئنسر مارکتینگ در کسب و کارهای امروزی را بخوانید.

 

ضرورت اینفلوئنسر مارکتینگ برای کسب و کارها

همانطور که تو اینجا فهمیدید اینفلوئنسرها افرادی هستند که روی تصمیمات مردم تاثیرگذارند. به عبارتی حرف‌ها و یا حتی نحوه رفتار آنان بر کاربران در فضای مجازی موثر است. برخلاف روش های قدیمی چاپ تبلیغات که عموم مردم از آن‌ها فراری هستند اینفلوئنسر مارکتینگ برای کاربران هم جذاب و هم مفید است. از طرفی استفاده از این روش بازاریابی به نوعی استفاده از تمام پتانسیل‌های موجود برای بهره‌وری بیشتر است.

 

اینفلوئنسرها به عنوان افرادی که مورد اعتماد مخاطبان خود هستند، می‌توانند به راحتی بر روی نظر آنان تاثیر بگذارند. از طرفی با کمک گرفتن از اینفلوئنسرها معیار موفقیت شما کاملا مشخص خواهد بود. تعداد لایک‌ها، کامنت‌ها و مقدار بازدهی مالی که پس از ایجاد کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ دریافت می‌کنید ارزیابی وضعیت را برای شما آسان‌تر خواهد کرد. در نتیجه اگر به دنبال روشی هستید که KPI های مشخصی داشته باشد، اینفلوئنسر مارکتینگ بهترین روش خواهد بود. 

 

در ایران اینستاگرام بهترین فضا برای اینفلوئنسر مارکتینگ است. عموم مردم ایران با اینستاگرام و فضای آن و همچنین نحوه کارکردن با آن آشنا هستند و زمان زیادی را در این شبکه اجتماعی صرف می‌کنند. به جز اینستاگرام، یوتیوب، تلگرام و توییتر نیز با وجود فیلترینگ همچنان جز شبکه های اجتماعی محبوب در ایران هستند.

به شما توصیه می‌کنیم که اگر به دنبال رشد و پیشرفت کسب و کار خود هستید،  هرگز اینفلوئنسر مارکتینگ را از برنامه بازاریابی خود حذف نکنید. با استفاده از این روش فرصت دیده شدن، کسب درآمد و ایجاد مشتریان وفادار را برای خود به وجود آورید.

 

مزایای اینفلوئنسر مارکتینگ

اگر بخواهیم مزایای اینفلوئنسر مارکتینگ را برای شما به صورت لیست بیان کنیم، به موارد زیر از جمله مهم‌ترین مزایای این فرایند خواهد بود:

 • با استفاده از اینفلوئنسر مارکتینگ در مخاطبان خود اعتماد ایجاد کنید. هنگامی که یک فرد مشهور و یا یک متخصص، محتوای مربوط به کسب و کار شما اشتراک بگذارد، اعتبار برند شما تا حد بسیار زیادی افزایش پیدا می‌کند این نشان می‌دهد کسب و کار شما قابل اعتماد است.
 • اینفلوئنسر مارکتینگ برند شما را بیش از هر زمان به یک موضوع داغ تبدیل می‌کند. اینفلوئنسرها اغلب مخاطبان خود را در معرض ایده‌ها محصولات و خدمات جدید قرار می‌دهند. این به معنای ایجاد یک روند تاثیر گذار است. معرفی کسب و کار شما در این روند به جذب مخاطب کمک می‌کند.
 • احتمال بازگشت سرمایه در بازاریابی از طریق افراد موثر، بسیار بالاست. مطابق یک نظر سنجی کسب و کارهایی که استراتژی اینفلوئنسر مارکتینگ خاصی را دنبال می‌کنند، به ازای هر ۱ دلار هزینه ۶ دلار دریافتی دارند.
 • دسترسی به اینه به مخاطب هدف از دیگر مزایای این فلوئنسر مارکتینگ است. معمولا افراد وقت زیادی را در شبکه های اجتماعی می گذراند. با شناخت و انتخاب بهترین اینفلوئنسر، و همچنین شناخت مخاطبین هدف در کسب و کار خود بیشترین بازدهی را خواهید داشت.
 • دسترسی به مخاطبان واقعی، کسب درآمد، افزایش فروش و برندینگ نیز از دیگر مزایای این فرآیند در بازاریابی آنلاین است.

مزایای اینفلوئنسر مارکتینگ

طبق یک مطالعه بیش از ۴۰ درصد از پاسخ دهندگان گفتند پس از مشاهده اینفلوئنسر ها در شبکه های اجتماعی برای خرید محصولات و خدمات یک شرکت ترغیب شده‌اند. خود شما اگر محصول خاصی را در دست اینفلوئنسر مورد علاقه خود ببینید، برای استفاده از آن ترغیب نخواهید شد؟

 

۵ مرحله برای طراحی استراتژی کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ

حالا دیگر به صورت کامل با مزایای اینفلوئنسر مارکتینگ و ضرورت آن برای کسب و کار خود آشنا هستید. یک استراتژی اینفلوئنسر مارکتینگ موفق به شما کمک می‌کند در معرض دید مخاطبان قرار بگیرید. با این حال طراحی استراتژی اینفلوئنسر مارکتینگ و مدیریت آن می‌تواند کمی گیج کننده و پیچیده باشد. به همین دلیل در ادامه این مطلب مراحل کلی را در جهت طراحی استراتژی اینفلوئنسر مارکتینگ برای شما عنوان کرده‌ایم. برای راه اندازی کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ خود مراحل زیر را طی کنید و به راحتی به نتایج دلخواه خود دست یابید.

 

۱. تعیین اهداف مشخص و واضح

مانند هر برنامه هوشمند بازاریابی دیگری باید با ترسیم اهداف خود کار را شروع کنید. مشخص کردن اهداف در مراحل اولیه برنامه ریزی به شما کمک می‌کند تا یک استراتژی ثابت برای ادامه مسیر و گذر از چالش‌ها داشته باشید. علاوه بر این  اهداف ایده‌های جالبی را در اختیار شما قرار می‌دهند تا با آن بتوانید موفقیت یک پروژه بازاریابی را ارزیابی کنید.برخی از اهدافی که ممکن است  هر مدیری را برای راه اندازی کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ تشویق کند عبارتند از:

 1. برندینگ 
 2. جذب مخاطب واقعی
 3. ایجاد وفاداری در مشتری و افزایش تعامل
 4. افزایش فروش و کسب درآمد

 

۲. شناسایی مخاطبین هدف

پس از تشخیص اهداف استراتژی، باید مخاطبان خود را بشناسید. قبل از انتخاب فرد تاثیرگذار مد نظر خود، وقت خاصی را برای فهم الگوی رفتاری مخاطبان، اختصاص دهید. با شناخت کاربران و مخاطبان انتخاب فرد موثری که آن‌ها او را دنبال می‌کند آسان‌تر خواهد بود. در یک مثال اگر فروشگاه لباس زنانه دارید و می‌خواهید با استفاده از اینفلوئنسر مارکتینگ به جذب مخاطب بپردازید، بهتر است فردی را برای تبلیغات انتخاب کنید که مخاطبان او بیشتر بانوان باشند.

 

۳. تعیین بودجه

همانطور که گفتیم اینفلوئنسر مارکتینگ یکی از مطمئن‌ترین روش‌های بازاریابی در زمینه محاسبه نرخ بازگشت سرمایه است. تعیین یک بودجه مشخص س در کمپین مارکتینگ به شما کمک می کند تا در پایان پروژه بتوانید به بهترین شکل نرخ بازگشت سرمایه را اندازه گیری کنید. از طرف دیگر یک بودجه مالی مشخص تصمیم گیریهای آینده را برای تیم شما آسان‌تر خواهد کرد.

تعیین بودجه برای کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ

 

۴. انتخاب اینفلوئنسر مناسب

پس از شناخت مخاطبان و درک نیاز آنها و همچنین تعیین بودجه متناسب، در نهایت می توانید به دنبال انتخاب تاثیرگذارترین فرد ممکن برای انجام تبلیغات باشید تا بتوانید از این طریق به بهترین شکل با بازار هدف خود ارتباط برقرار کنید. انواع مختلفی از اینفلوئنسرها وجود دارد که شما می‌توانید آنها را انتخاب کنید. از جمله افراد مشهور، کارشناسان صنعت شما، وبلاگ نویسان و حتی شاخ‌های مجازی!

به شما توصیه می‌کنیم در هنگام انتخاب اینفلوئنسر به نکات زیر توجه کنید:

 • حرفه‌ فرد تا حد امکان با کسب و کار شما در ارتباط باشد. 
 • مخاطبان اینفلوئنسر به محصولات و خدمات شما نیاز داشته باشند.
 • دسته‌بندی سنی و جنسی مخاطبان خود را با اینفلوئنسر هماهنگ کنید.
 • پلتفرم و فضای مناسب (بهترین کانال اتباطی دیجیتال) را انتخاب کنید. 
 • سابقه و میزان تاثیرگذاری اینفلوئنسر انتخابی را بررسی کنید.
 • فقط تعداد مخاطبان فرد تاثیرگذار را در نظر نگیرید. عوامل دیگری نیز مهم هستند.

 

۵. سنجش موفقیت پروژه

کنترل فعالیت‌ها و سنجس افت و خیزهای پروژه مرحله بسیار مهمی است. شما باید بدانید که تا چه اندازه به اهداف خود نزدیک شده‌اید و تا چند روز از آنها فاصله دارید. روش‌های اندازه گیری تاثیرات اینفلوئنسر مارکتینگ، به عنوان شیوه خاصی از بازاریابی ممکن است گاهی سخت و گیج کننده باشد. به شما توصیه می‌کنیم حتماً قبل از شروع کار، فاکتورها و KPI های خاصی را برای سنجش نقاط قوت و ضعف پروژه بازاریابی خود در نظر بگیرید تا تصویر دقیقی از وضعیت به وجود آمده بعد از اتمام مراحل خواهید داشت.

 

بهینه سازی استراتژی اینفلوئنسر مارکتینگ

همانطور که تا به اینجا متوجه شدید، بازاریابی از طریق افراد موثر یکی از بهترین راه‌ها برای تقویت برندینگ، افزایش اعتبار و همچنین اعتماد مخاطبان به کسب و کار شماست. اما چگونه می‌توان نتایج به دست آمده است کمپین‌های اینفلوئنسر مارکتینگ را در کسب و کارهای مختلف به حداکثر رساند؟ در ادامه چندین راهبرد و توصیه برای افزایش تاثیر اینفلوئنسر مارکتینگ برای شما آورده‌ایم. با مطالعه این بخش، می‌توانید به راحتی از همه پتانسیل‌های موجود در یک کمپین دیجیتال مارکتینگ استفاده کنید.

INFLUENCER MARKETING

 

بهترین کانال ارتباطی دیجیتال ممکن را برای اینفلوئنسر مارکتینگ انتخاب کنید. انتخاب این این مورد در کسب و کارهای مختلف به عوامل متفاوتی بستگی دارد. شما باید با شناخت کافی از کسب و کار، مخاطبان و همچنین کانال‌های ارتباطی بهترین انتخاب را انجام دهید. تنها در این صورت بهترین نتیجه را خواهید گرفت.

حضور موثر در شبکه‌های اجتماعی را بیاموزید. مخاطبان هر شبکه را به خوبی بشناسید و متناسب با شناختی که دارید فضا را برای تبلیغات از این طریق آماده کنید. برای مثال تحقیقات نشان می‌دهد تعداد کاربران خانم در اینستاگرام در ایران بیشتر از تعداد کاربران آقا است. با دانستن این مطلب، می‌توانید استراتژی بهتری را طراحی کنید.

همواره از علوم به روز در در حوزه کاری خود اطلاع داشته باشید. از این طریق می‌توانید به راحتی برای کاربران به یک مرجع قابل اعتماد تبدیل شوید.

 

تولید محتوای خود را بهینه کنید. تصور کنید مبلغ بالایی را برای تبلیغات به اینفلوئنسر مورد نظر خود داده‌اید. در صورت بی‌توجهی به تولید محتوایی جذاب و مفید، کاربر پس از ورود به صفحه شما سریعا خارج خواهد شد. در مقاله استراتژی محتوا چیست از بلاگ گرندیما بهترین راهکارهای بهینه سازی استراتژی محتوا را مطالعه کنید.

همواره در دسترس و پاسخگو باشید. شبکه‌های اجتماعی نحوه تعامل افراد را دگرگون کرده‌اند. کاربران شما دوست دارند با شما در ارتباط باشند. سوشال مدیا ابزاری بسیار قدرتمند برای اینفلوئنسر مارکتینگ است و نقطه قوت آن نیز همین اجتماعی بودن است. به شما توصیه می‌کنیم با مخاطبان خود تعامل داشته باشید.

راهکار بعدی را شما برای ما بنوسید.

 

معرفی برخی از بهترین اینفلوئنسرهای ایرانی  

در ایران با فیلتر شدن تلگرام سیل عظیمی از کاربران فضای مجازی به سمت اینستاگرام، روانه شدند. به این ترتیب روز به روز به تعداد اینفلوئنسرها در اینستاگرام افزوده شد. البته پیشتر از فیلتر تلگرام نیز اینستاگرام شبکه نسبتا محبوبی در ایران بود. علاوه بر اینستاگرام در یوتیوب نیز ایرانیان به تولید محتوا پرداخته‌اند. انگیزه‌هایی مانند رسیدن به شهرت، درآمد بالا و تاثیرگذاری از جمله عواملی است که ایرانیان را برای بلاگری و یا به عبارتی اینفلوئنسر شدن ترغیب می‌کند. در ادامه تعدادی از موفق‌ترین و موثرترین اینفلوئنسرهای ایرانی را به شما معرفی خواهیم کرد. پس با ما همراه باشید.

استراتژی اینفلوئنسر مارکتینگ

۱- صدف بیوتی

به جرات می‌توان گفت یکی از موفق‌ترین بانوان اینفلوئنسر ایرانی، صدف بیوتی است که با بیش از ۳.۵ ملیون فالوئر در اینستاگرام شهرت جهانی دارد. او به عنوان دومین اینفلوئنسر برتر جهان در زمینه زیبایی و آرایش شناخته شده است. علاوه بر حضور فعال در اینستاگرام (مدیریت دو پیج به صورت همزمان)، در یوتیوب نیز به تولید محتوای ویدئویی پرداخته است. او با معرفی محصولات جدید برندهای آرایشی و آنباکس کردن آن‌ها، درآمد خوبی کسب می‌کند.

۲- میلاد قاسمی خواه

میلاد قاسمی خواه معروف به میلاد خواه با بیش از ۵ سال فعالیت مستمر در فضای اینستاگرام، به عنوان یکی از برترین اینفلوئنسرهای ایرانی در زمینه کمدی و تولید محتوای طنز محور شناخته شده است. هم اکنون این شخص بیش از ۴.۵ میلیون فالوئر در اینستاگرام دارد. او کار خود را با ساخت دابسمش در اینستاگرام آغار کرده و حالا به یکی از برترین طنزپردازان ایرانی در فضای مجازی تبدیل شده است. نام میلاد خواه را معمولا در کنار افرادی چون عرفان علیرضایی، محمد معماری و علی صبوری (دیگر اینفلوئنسرهای ایرانی ) می‌شنویم.

۳- نگین عابدزاده

نگین عابدزاده یک بانوی متاهل ایرانی است که با فعالیت مستمر در اینستاگرام از سال ۱۳۹۲ تا کنون، توانسته است بیش از ۱.۵ میلیون فالوئر در پیج خود جذب کند. برگزاری کمپین های تبلیغاتی مختلف و همچنین معرفی کسب و کارهای گوناگون در استوری پیج خود، به درآمد خوبی رسیده است. نگین عابدزاده را می‌توان یکی از بهترین اینفلوئنسرهای ایرانی در در زمینه سبک زندگی دانست.

۴- نواب ابراهیمی

معروف‌ترین آشپز اینستاگرامی در ایران نواب ابراهیمی با بیش از ۱.۵ میلیون فالوئر است. نواب علاوه بر اینستاگرام یوتیوب را نیز برای فعالیت و تولید محتوای ویدیویی انتخاب کرده است. او همواره از علاقه خود به آشپزی از دوران کودکی گفته است. نواب ابراهیمی را می‌توان به راحتی موفق‌ترین فود بلاگر ایرانی در اینستاگرام دانست.

۵- بهاره صالح نیا

بهاره فعالیت خود را در اینستاگرام از سال 1396 آغاز کرده است. هم اکنون  بیش از ۳ میلیون فالوئر واقعی او را در اینستاگرام همراهی می‌کنند. بهاره با آموزش تکنیک‌های رایگان عکاسی در صفحه خود، توانست به عنوان یکی از مطرح‌ترین اینفلوئنسرهای ایرانی در این زمینه شناخته شود. به نظر می‌رسد مهمترین عامل موفقیت بهاره صالح نیا تولید محتوای کاربردی و مفید است.

۶- فرزاد نورعلی

فرزاد نورعلی یکی از بهترین اینفلوئنسرهای ایرانی در زمینه دیجیتال مارکتینگ و سوشال مدیا مارکتینگ است. طراحی خاص خاص و پازلی پست‌ها در پیج اینستاگرام او، به راحتی توجه هر مخاطبی را به خود جلب می‌کند. او تلاش می‌کند با استفاده از  محتوای‌ همیشه سبز علاوه بر جذب مخاطب، در طول مدت زمان بهترین محتواهای ساخته شده با این هشتگ را معرفی کند. فرزاد نورعلی هم اکنون بیش از ۳۰ هزار مخاطب واقعی در اینستاگرام دارد.

 

البته ما تنها به گوشه‌ای از برترین اینفلوئنسرهای ایرانی اشاره کردیم. شما بسته به نوع کسب و کاری که دارید باید اینفلوئنسرهای حوزه خود را شناسایی کنید و در انتخاب کمپین تبلیغاتی خود هوشمندانه‌تر عمل کنید. یکی از مهم‌ترین نکاتی که لازم است پیش از راه اندازی این کمپین بدانید این است که داشتن فالور بالا و هزینه بالا نمی‌تواند ملاک مناسبی برای هدفمند بودن کمپین تبلیغاتی شما باشد. پس می‌توانید تنها به ماکرو اینفلوئنسرها بسنده نکنید.

 

اینفلوئنسر مارکتینگ در کسب و کار شما

در حال حاضر اینفلوئنسرها در همه جا حضور دارند و شما نیز با مطالعه این مطلب یاد گرفته‌اید که چگونه بیشترین بهره‌وری را از کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ خود داشته باشید. اما سوال اینجاست که دنیای بازاریابی اینفلوئنسر، خارج از فضای مجازی چگونه به نظر می‌رسد؟ همانطور که تا ۵ سال پیش اصلاً چنین عبارت و مفهومی در دنیای بازاریابی وجود نداشت، به نظر می‌رسد تا ۵ سال آینده نیز روش‌های اینفلوئنسر مارکتینگ به شدت تغییر کنند. با وجود همه این‌ها راه اندازی یک کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ همانند دیگر کمپین‌های بازاریابی از مراحل یکسانی پیروی می‌کند. این مراحل به صورت خلاصه عبارتند از:

 • تعیین هدف
 • تعیین بودجه
 • تحقیق و جستجو
 • اقدام کردن و شروع به کار
 • بررسی نتایج فرایند

در نهایت بازاریابی از طریق افراد موثر برای موفقیت به خلاقیت نیازمند است. اهمیت ویژه‌ای برخوردار است به خصوص برای کسب و کارهای نوپا! اگر مدیر چنین کسب و کاری هستید قطعاً با مطالعه این مقاله ایده‌های جذابی درباره بهینه سازی فرایند اینفلوئنسر مارکتینگ آموخته‌اید. آیا قبل از این از راهبرد خاصی برای اینفلوئنسر مارکتینگ در کسب و کار خود استفاده کرده‌اید. لطفاً تجربه‌ها و ایده‌های خود را با ما در میان بگذارید.

 

 
 

 

 نظرات کاربران

نظر تازه ای ثبت کنید