اتوماسیون ایمیل مارکتینگ چیست؟ سوالی که در این مطلب قرار است به آن پاسخ دهیم، همین است. درباره اهمیت ایمیل مارکتینگ برای کسب و کارها در مقالات قبلی اطلاعات مفیدی را به شما ارائه دادیم. ایمیل مارکتینگ شیوه‌ای تقریبا قدیمی در بازاریابی آنلاین است که با با وجود گذشت زمان و پیشرفته عظیم تکنولوژی‌های ارتباطی همچنان موثر و کارآمد واقع می‌شود.

 اما اتوماسیون ایمیل مارکتینگ به نوعی یک استراتژی است که برنامه خاصی را برای ارسال خودکار ایمیل به مخاطبان  ایجاد می‌کند. اتوماسیون بازاریابی به بازاریابان کمک می‌کند تا حتی در صورت وقوع شرایط خاص نیز نگرانی از جهت عدم ارسال پیام به مخاطبان نداشته باشند. اگر دوست دارید درباره مزایای اتوماسیون بازاریابی ایمیل بدانید، تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

 

اتوماسیون ایمیل مارکتینگ چیست؟

اتوماسیون ایمیل مارکتینگ (Email automation) به معنای استفاده از ابزارها و نرم‌افزارهای خاصی است که به بازاریابان امکان می‌دهد که ارسال ایمیل‌ها به صورت خودکار انجام شود. در واقع می‌توان گفت اتوماسیون سازی این روش از مارکتینگ ساختن راهی برای‌ بازاریابی خودکار است. این فرایند به بازاریابان آنلاین کمک می‌کند که هر زمان، علاقه و میلی را از سمت مشتری دریافت کردند، پیام‌ها و ایمیل‌ها به صورت خودکار برای آن ارسال شود.

اتوماسیون ایمیلی

تصور کنید اهداف بازاریابی خاصی را برای کسب و کار خود در نظر گرفته‌اید. با گذشت زمان تعداد افراد بیشتری به راهبردهای تبلیغاتی شما جذب می‌شوند و یا به عبارتی اهداف شما در حال تحقق خواهند بود. در این مقطع زمانی اتوماسیون ایمیل مارکتینگ به شما کمک می‌کند که بتوانید به صورت خودکار به مشتریان بالقوه خود ایمیل ارسال کنید. آن هم تقریباً بدون هیچ زحمتی!  کافیست یک بار ایمیل خاصی را که شامل پیام مورد نظرتان هست، طراحی و تنظیم کنید.

 

نرم‌افزارها نمی‌توانند ذهن مشتریان شما را بخوانند. بنابراین یکی از بزرگترین چالش‌های اتوماسیون سازی، طراحی و ایجاد پیام‌هایی است که در هنگام تکرار همچنان کارآمد و مفید باشند. بگونه‌ای که مخاطب را تحت تاثیر قرار دهد. برای رسیدن به چنین هدفی لازم است پیام رسانی خود را بر اساس معیارهای مشخصی که با الگوهای رفتاری کاربران مطابقت دارد هماهنگ کنید. به عبارت دیگر مدیریت ارتباط با مشتری را بهینه کنید و از مزایای آن در راستای ایجاد بهترین کمپین ایمیل مارکتینگ استفاده کنید. 

 • اما اتوماسیون سازی فرایند بازاریابی ایمیل چگونه به رشد کسب و کارها کمک می‌کند؟
 • اتوماسیون سازی ایمیل مارکتینگ چگونه به رشد کسب و کارها کمک می‌ کند؟
 •  

ایمیل مارکتینگ خودکار برای کسب و کارها مفید است چرا که به مدیریت بهتر وظایف کوچک اما وقت‌گیر کمک می‌کند. در واقع اموری مانند تهیه لیست ایمیل‌ها، ارسال پیام‌های عمومی و یا حتی برنامه‌ریزی دستی برای بازاریابی از طریق ایمیل بسیار زمان‌بر است. اما اتوماسیون ایمیل مارکتینگ به بازاریابان و فروشندگان فرصت بیشتری می‌دهد تا بتوانند به بهترین شکل امور مهم‌تر را مدیریت کنند.

 

اگر فکر می‌کنید ایمیل مارکتینگ ارسال خودکار پیام‌هایی مانند «محصول شما ارسال شد» و «از خرید شما ممنونیم» به مشتریان است، بهتر است فکر خود را عوض کنید. اگرچه ممکن است مواردی همچون مثال‌های بالا به تجارت شما کمک کند، اما هدف اصلی اتوماسیون ایمیل مارکتینگ افزایش تعامل با مشتریان و اطلاع‌رسانی به آن‌ها است.  ارسال خودکار پیام‌هایی مانند «تخفیفات ۲۰درصدی ویژه بهار ۱۴۰۰» می‌تواند برای شما مفید‌تر و برای مخاطب هیجان انگیزتر باشد. 

 

طبق تحقیقات حدود ۹۶ درصد بازدیدکنندگان هر سایت تصمیمی برای خرید ندارد. با این حال مراجعه آن‌ها به معنای علاقه به محصولات شماست. فرایند اتوماسیون بازاریابی ایمیلی به شما کمک می‌کند تا مشتریان بالقوه خود را به مشتری بالفعل تبدیل کنید. یک روش عالی برای این کار این است که از آنان بخواهید، برای بهره مندی از مزایای سایت شما ایمیل خود را وارد کنند. از این طریق می‌توانید لیست گسترده‌ای از ایمیل مخاطبان خود داشته باشید. اتوماسیون سازی ایمیل مارکتینگ با توجه به مزایایی که دارد  به رشد کسب و کارها کمک می‌کند. در ادامه این مزایا را با هم بررسی خواهیم کرد.

 

مزایای اتوماسیون ایمیل مارکتینگ

تصور کنید با هدف افزایش تنوع در کسب و کار، محصولات جدیدی را برای ارائه به مشتریان آماده کرده‌اید. مشتریان شما از کجا باید این مسئله را بدانند؟ درست است؛ می توانید با ارسال ایمیلی با محتوای مربوطه این مسئله را اطلاع رسانی کنید. اما اگر لیست بلند ایمیل ها را داشته باشید این کار بسیار وقت گیر است. اینجاست که اتوماسیون به شما کمک می‌کند بتوانید به بهترین شکل در وقت خود صرفه جویی کنید.

مزایای ایمیل مارکتینگ اتوماسیون

مطابق آمار یک نظرسنجی که در سال ۲۰۱۷ انجام شده است:

مصاحبه شوندگان معتقد بودند که بازاریابی خودکار از طریق ایمیل می‌تواند به بهره‌وری بیشتر کارکنان کمک کند. بیش از ۵۹ درصد از مصاحبه‌شوندگان معتقد بودند که اگر جنبه‌های تکراری بازاریابی به صورت خودکار انجام شود، حداقل ۶ ساعت در هفته زمان بیشتری خواهند داشت.

 علاوه بر این مورد، از دیگر مزایای اتوماسیون ایمیل مارکتینگ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱- اتوماسیون ایمیل مارکتینگ نرخ‌ تبدیل را در کسب و کار شما چند برابر می کند

اگر هر ماه پیامی با مضمون زیر را برای مخاطبین خود ارسال می کنید به دنبال افزایش نرخ تبدیل در کسب و کار خود نباشید:(سلام لطفاً به سایت ما سر بزنید و از محصولات جدید ما دیدن فرمایید.)

به احتمال ۹۹ درصد مخاطب شما بعد از دیدن این پیام آن را حذف خواهد کرد. اما اگر بتوانید همین مضمون و موضوع را به شکل خلاقانه بیان کنید خواهید دید که نرخ تبدیل در کسب و کار شما به طور شگفت انگیزی افزایش پیدا خواهد کرد. برای مثال:

(سلام محمد عزیز، مدتی است که از شما بی خبریم. با توجه به خرید قبلی شما حدس زدیم که به احتمال زیاد محصول جدید ما که با ۲۰ درصد تخفیف ارائه می‌شود برایتان کارآمد باشد. شما می‌توانید برای مشاهده این محصول روی لینک کلیک کنید.)

 

از طرفی فروش به مشتریان سابق معمولاً آسان‌تر و مقرون‌به‌صرفه‌تر از تلاش برای جذب مشتری جدید است. اتوماسیون ایمیل مارکتینگ به راحتی این مزیت را برای شما فراهم می‌کند که بتوانید مخاطبان سابقه خود را برای خرید دوباره قانع کنید.

 

۲- اتوماسیون ایمیل مارکتینگ فرایند بازاریابی شما را مقیاس پذیر می کند

تصور کنید فرآیند ایمیل مارکتینگ را بدون اتوماسیون سازی انجام می‌دهید. اگر ناگهان تعداد مشتری‌های شما دو برابر بشود می‌توانید مانند گذشته عمل کنید؟ آیا وقت کافی برای این کار را خواهید داشت؟

با اتوماسیون ایمیل مارکتینگ فعالیت‌های بازاریابی شما انعطاف‌پذیری بیشتری پیدا خواهد کرد. این به این معناست که با کوچک‌ترین  عملکردی از سمت مشتری ، سیستم با توجه به رفتار او پیام‌های بعدی را به صورت خودکار به او ارسال خواهد کرد. در این صورت دیگر لازم نیست شما مطمئن شوید که فرد خاصی برای انجام این کار حاضر است و این خود به معنای کاهش هزینه‌ها نیز می‌تواند باشد.

 

۳- بازاریابی ایمیل خودکار به تقسیم بندی موثر کاربران کمک می کند

اتوماسیون بازاریابی از طریق ایمیل به بازاریابان کمک می‌کند تا بر اساس داده‌های مختلفی که در فرآیند فروش به دست می‌آورند، مشتریان خود را به گروه‌های مختلف تقسیم کنند. از این طریق می‌توان اطمینان حاصل کرد که هر مخاطب بهترین پیشنهاد را در ایمیل خود مطالعه می‌کند. بر اساس مطالعات MailChimp کمپین‌های ایمیل مارکتینگی که با تقسیم‌بندی مشتریان به فعالیت می‌پردازند، نرخ کلیک بیشتری را به خود اختصاص می‌دهند. علاوه بر این ۱۴ درصد بیشتر توسط مخاطبان باز می‌شوند.

email marketing automation

 

۴- افزایش درآمد و سود یکی دیگر از مزایای اتوماسیون ایمیل مارکتینگ است

طبیعتاً با افزایش نرخ تبدیل درآمد کسب و کار شما نیز بیشتر خواهد شد. جالب است بدانید ارسال ایمیل‌های معاملاتی به کاربران می‌تواند درآمد شما را تا ۶ برابر افزایش دهد. برای مثال اگر هنگام ارسال ایمیل برای تایید سفارش به مخاطبان، پیام شما شامل بخشی تحت عنوان محصولات مشابه باشد، احتمال خرید دوباره افزایش می‌یابد. بنابراین به شما توصیه می‌کنیم که جنبه معاملاتی اتوماسیون ایمیل مارکتینگ را جدی بگیرید.

 

۵- Email Automation به شما کمک می کند که با چرخه خرید مشتری هماهنگ باشید

اتوماسیون ایمیل مارکتینگ تیم بازاریابی شما امکان می‌دهد تا فعالیت‌های خود را با چرخه خرید مشتریان هماهنگ کنند. برای مثال اگر یک مشتری دارید که ماهانه دوبار از شما خرید می‌کند، تیم بازاریابی می‌تواند با طراحی یک ایمیل اختصاصی برای آن مشتری، زمان خرید دوباره را به او یادآوری کند و یا حتی او را برای خرید دیگر محصولات شما تشویق کند.

 

مراحل اتوماسیون سازی ایمیل مارکتینگ: مراحل تدوین استراتژی ایمیلی

تا اینجا درباره مزایای اتوماسیون ایمیل مارکتینگ مطالبی را به شما ارائه دادیم. به احتمال زیاد با دانستن این مزایا برای خودکار کردن بازاریابی ایمیل در کسب و کار خود، ترغیب شده‌اید. اما آیا این کار بدون برنامه‌ریزی و طی کردن مراحل خاص امکان‌پذیر است؟ قطعا اینطور نیست. اگر دوست دارید از مزایای بازاریابی ایمیلی خودکار در کسب و کار خود بهره ببرید، مراحل زیر را در تدوین استراتژی خود به کار ببرید.

 

۱- لیست مشخصی از مشترکین داشته باشید و مخاطب هدف را شناسایی کنید

همه کاربران مشتری واقعی نیستند. شما باید بتوانید مخاطب هدف را شناسایی کنید. علاوه بر این باید تلاش کنید بعد از تبدیل او به مشتری، با به کارگیری راهبردهای خاصی او را به مشتری دائمی خود تبدیل کنید.

 

به صورت کلی همانطور که یک نقاش برای کشیدن تصاویر زیبا چشمش فقط به دنبال مناظر است و همانطور که یک ماهیگیر همیشه بهترین نقاط ماهیگیری در یادش می‌ماند، شما نیز باید بهترین راه برای شناخت مخاطبان و جذب آنان را به کار ببرید. در این راه ایمیل اتوماسیون سرعت کار شما را چندین برابر خواهد کرد.

 

۲- بودجه خاصی برای اتوماسیون در نظر بگیرید

بخش مربوط به امور مالی و تنظیم آن در هر کسب و کار از اهمیت بالایی برخوردار است. فرآیند اتوماسیون سازی نیز مانند هر اقدام دیگری معمولاً با هزینه همراه است. قبل از شروع این کار حتماً بودجه خاصی را به صورت ماهانه و یا حتی سالانه برای این کار در نظر بگیرید. با در نظر گرفتن یک بودجه مشخص امکانات و مزایای زیر برای ما فراهم می‌شود:

 • مدیریت موثر منابع مالی را خواهید آموخت.
 • برنامه ریزی مالی برای آینده آسان‌تر خواهد بود.
 • میتوانید با توجه به شرایط موجود تصمیمهای بهتری را اتخاذ کنید.
 • قبل از بروز مشکلات مالی میتوانید آنها را شناسایی کنید.

 

۳- مطابق استراتژی خود عمل کنید

طراحی یک استراتژی بدون عمل کردن به راهبردها نه تنها سودی ندارد بلکه باعث اتلاف وقت نیز می‌شود. شما باید تیم بازاریابی خود را مجاب کنید تا فعالیت‌هایشان را بر اساس استراتژی‌های تعیین شده انجام دهند. تنها در این صورت موفق به ارزیابی نتایج خواهید شد. از طرف دیگر توصیه می‌کنیم بهترین بستر اتوماسیون سازی را برای ایمیل مارکتینگ در کسب و کار خود انتخاب کنید. برخی ابزارها و نرم‌افزارهای معروف برای این کار عبارتند از:

 1. نرم افزار ConvertKit
 2. نرم افزار Aweber
 3. نرم افزار MailChimp
 4. نرم افزار Mailerlate

 

۴- نتایج کمپین را تحلیل کنید

شما باید بر اساس KPIهای خاصی نتایج کمپین اتوماسیون سازی بازاریابی خود را تجزیه و تحلیل کنید، تا بتوانید میزان موفقیت پروژه را ارزیابی کنید. در این صورت حتی اگر موفقیت به دست آمده با شرایط مطلوب شما فاصله داشته باشد، می‌توانید استراتژی‌های بهتری برای بهبود شرایط طراحی کنید. برخی از این KPIها عبارتند از: 

 • نرخ دسترسی کاربران به ایمیل شما:  چند درصد از پیام‌هایی که ارسال کرده‌اید به صندوق ورودی کاربران رسیده است؟
 • میزان مشاهده: چند درصد از ایمیل‌هایی که با موفقیت ارسال شده‌اند، توسط کاربران مشاهده شده است؟
 • نرخ کلیک: چه تعداد از کاربران روی ایمیل‌های دیده شده از طرف شما کلیک کرده‌اند؟
 • نرخ تبدیل: چند درصد از کاربرانی که پیام شما را مطالعه کردند برای خرید قانع شدند؟

 

بهینه سازی اتوماسیون ایمیل مارکتینگ

معمولاً بازاریابان همواره به دنبال بهبود کارایی فعالیت‌های بازاریابی هستند. تفاوتی هم بین انواع فعالیت‌ها وجود ندارد؛ چه ایجاد یک استراتژی برای بازاریابی محتوایی باشد و چه تبلیغات در فضای سوشال مدیا.

اتوماسیون شدن ایمیل مارکتینگ به عنوان یکی از موثرترین فعالیت‌های بازاریابی در هر کسب و کار نیز برای بازاریابان مهم است. اما چگونه می‌توان بهبود کارایی ایمیل مارکتینگ خودکار را تضمین کرد؟ در ادامه راه کارهای مختلفی در این زمینه به شما ارائه خواهیم داد.

 

۱- ایمیل ها را شخصی سازی کنید

به احتمال زیاد مشتریان شما نیازهای مشترکی دارند. اما ممکن است خواسته‌های آنها متفاوت باشد. توصیه می‌کنیم که حتماً پرسونای مخاطب را در اتوماسیون مارکتینگ جدی بگیرید. اگر با تمام مشتریان خود به یک شکل رفتار می‌کنید، به زودی آن‌ها از شما خسته خواهند شد. با شخصی‌سازی ایمیل‌های ارسالی به مخاطبان تا ۶۲ درصد احتمال خرید آن‌ها را افزایش بدهید. ارسال ایمیل‌هایی با محتوای تبریک تولد فرد و یا شروع پیام با نام کوچک افراد مثالی برای ایمیل‌های شخصی شده است.

email automation

۲- با تیم فروش خود هماهنگ باشید

این مورد مربوط به تمام جنبه‌های بازاریابی است، (نه فقط اتوماسیون) اما ذکر آن مهم است. با برقراری ارتباط صمیمانه با تیم فروش و بازاریابی خود می‌توانید از دانش و اطلاعات آنان برای هدف‌گذاری دقیق‌تر در کسب و کار استفاده کنید، محتواهای خود را بهینه کنید و حتی استراتژی‌ کسب و کار خود را در صورت لزوم تغییر دهید. 

 

۳- رقبای خود را تحلیل کنید

برترین مدیران را در حوزه کسب و کار خود بشناسید. برای اینکه بتوانید قوی‌ترین استراتژی‌های اتوماسیون بازاریابی را اجرا کنید، باید افرادی که عملکرد بهتری دارند را بشناسید. آن افراد چگونه به بهترین‌ها تبدیل شده اند؟ نحوه ارسال ایمیل، استراتژی محتوایی آنان در ارسال پیام ها و همچنین نحوه تعامل آنان با مخاطبان و کاربران را بررسی کنید. نقاط ضعف و قوت رقبا را تشخیص دهید و تلاش کنید از تجارب آنان بهره ببرید.

 

۴- محتوای پویا خلق کنید

درباره اهمیت استراتژی محتوا در کسب و کارهای آنلاین در مقالات قبلی بلاگ گرندیما اطلاعاتی را به شما ارائه دادیم. در استراتژی‌های مربوط به بازاریابی ایمیل نیز باید محتوا را جدی بگیرید. به نظر شما ارسال پیام به مخاطبان بدون خلق محتوای جذاب موثر خواهد بود؟ قطعا اینطور نیست. اگر محتوای خلاقانه را جدی نگیرید اتوماسیون ایمیل مارکتینگ به جز هزینه برای کسب و کار شما چیز دیگری نخواهد داشت.

 

۵- کاربران خود را به صفحه فرود هدایت کنید

اگر دوست دارید مخاطبان آشنایی بیشتری با برند شما داشته باشد این کار را انجام بدهید. یکی از اهداف پررنگ شما در ایمیل مارکتینگ باید انتقال مخاطب به Landing page در سایت باشد تا بتوانید علاوه بر افزایش نرخ تبدیل درآمد و سود بیشتری نیز بدست آورید. فراموش نکنید که طراحی و محتوای صفحه فرود (یا همان Landing page) در سایت شما باید با محتوای ایمیل‌های ارسال شده هماهنگی داشته باشد تا از این طریق مخاطبین نیز تجربه بهتری از حضور در سایت شما داشته باشد.

 

استراتژی های شروع ایمیل مارکتینگ خودکار

همانطور که گفتیم اولین مرحله در اجرای فرآیند اتوماسیون ایمیل مارکتینگ تعیین اهداف است. شما باید تمام داده‌های مربوط به استراتژی‌های بازاریابی خود را جمع‌آوری کرده و تمامی اهدافی را که می‌خواهید با اتوماسیون به آن‌ها دست پیدا کنید تعیین کنید. تنها از این طریق می‌توانید پیشرفت خود را بسنجید. علاوه بر این می‌توانید فعالیت‌های موفقیت‌آمیز خود را ارزیابی کنید تا ایده‌های بهتری برای شروع داشته باشید. استراتژی‌های اتوماسیون سازی بازاریابی زمانی بیشترین سود را برای شما به همراه دارد که هدفمند باشد.

معیارهایی را که برای تقسیم بندی مخاطبان خود در نظر دارید، تعیین کنید. برای مثال اگر محصولی را ارائه می‌دهید که معمولا مورد توجه گروه‌های سنی مختلف است، باید اطلاعات جمعیتی دقیق داشته باشید و مخاطبان خود را بر این اساس تقسیم کنید. در مثال دیگر اگر محصولی را ارائه می‌دهید که فقط طیف جمعیتی خاصی به آن نیاز دارند، طبیعتاً شما نیز به معیار دیگری برای تقسیم بندی مخاطبان نیاز خواهید داشت. این کار به تشخیص بهتر مخاطب هدف نیز کمک می‌کند.

اتوماسیون ایمیل مارکتینگ

انجام تست A/B را در فواصل زمانی مناسب در دستور کار اتوماسیون خود قرار دهید. زمان‌های مختلف و محتواهای مختلف را امتحان کنید و موثرترین راهبردها را تشخیص دهید.  نگران اتلاف وقت نیز نباشید. حتی اگر برخی از راهبردهای شما عملکرد خوبی نداشتند، می‌توانید با استفاده از اطلاعات به دست آمده در کمپین‌های بعدی خود را بهبود ببخشید.

شما چه راهکارهای دیگری برای شروع اتوماسیون ایمیل مارکتینگ در کسب و کار خود می‌شناسید؟

 

فرایند اتوماسیون ایمیل مارکتینگ در کسب و کار شما بهترین خواهد بود

حالا همه چیز را درباره مزایای مختلف بازاریابی ایمیل خودکار می‌دانید. در این مقاله تلاش کردیم بهترین استراتژی‌ها و بهترین‌ نرم‌افزارها را در جهت بهبود اتوماسیون ایمیل مارکتینگ به شما معرفی کنیم. همان طور که گفتیم اتوماسیون ایمیل مارکتینگ (به عنوان بخش بزرگی از بازاریابی در هر کسب و کار) به فرایندی اطلاق می‌شود که در آن بازاریابان تلاش می‌کنند ارسال ایمیل به مخاطبان به صورت خودکار انجام شود. در این صورت معمولاً نقش عوامل انسانی بیشتر مدیریتی خواهد بود. 

اگر بخواهیم برخی مزایای اتوماسیون ایمیل مارکتینگ را به صورت خلاصه برای شما بیان کنیم، این مزایا عبارتند از:

 • افزایش سرعت و کاهش احتمال خطا در ارسال ایمیل‌ها
 • حذف تقریبی نیروی انسانی و در نتیجه صرفه جویی در منابع مالی
 • قابلیت تقسیم‌بندی خودکار مشتریان بر اساس معیارهای شما
 • امکان کنترل شرایط در زمان وقوع اتفاقات پیش‌بینی‌نشده

شما قصد دارید بازاریابی ایمیلی خود را با هدف دستیابی به چه مزایایی خودکار کنید؟ توصیه می‌کنیم با به‌کارگیری راهبردهای بیان شده در این مطلب بهترین استراتژی ممکن را برای اتوماسیون ایمیل مارکتینگ خود تدوین کنید. اگر هنوز در این باره سوالی دارید با متخصصان بلاگ گرندیما در میان بگذارید.

 نظرات کاربران

نظر تازه ای ثبت کنید